Увеличение на заплатите, добри условия на труд и уважение към сестрите днес, а не след 10 години
„Ако от днес нататък се вземат спешни мерки за спасяване на съсловието на медицинските сестри, а това означава достойно заплащане (като стартовото заплащане на медицинските сестри трябва да бъде минимум три минимални работни заплати), добри условия на труд и уважение към професията. Освен това е нужно да се увеличи броят на местата за студенти в професиите от направление „Здравни грижи“. Ако това се случи, след около 10 години е възможно да има положителен ефект“. Това каза Милка Василева, председател на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„Причините са, че медиците не са удовлетворени от условията, които се предлагат в нашата здравна система и защото имат възможност да получат това, от което имат нужда в по-богатия Западен свят“, обясни тя.
Относно предложението на премиера заплатите на медицинските сестри да бъдат 1500 лв. събеседничката каза, че това е прекрасна идея, въпреки че 1500 лв. не са достатъчни на този етап, за да има мотивация. „Дали ще се възползват всички колеги от това увеличение също е въпрос с повишена трудност, защото финансирането на българското здравеопазване, освен недостатъчно, е и несправедливо разпределено. Трето – медицинските сестри работят в най-различни направления – в болници с държавно участие, които са търговски дружества, в училищното и детско здравеопазване, в различни социални домове и служби. Поради тази причина няма как да сме сигурни, че всички ще получат обещаното от премиера заплащане“, каза Василева.
„Необходими са още много други преговори да бъдат извършени на високо правителствено ниво, за да получат колегите справедливо и достойно възнаграждение“, смята тя.
„Ако искаме да имаме здравеопазване в България, сега е последният исторически момент, в който все още може да се направи нещо, за да могат тези хора, които в момента работят в системата, да се задържат и да бъдат мотивирани млади хора да пожелаят да останат в България и да бъдат пълноценни“, смята Милка Василева.