Едва 15% увеличение на клиничните пътеки, за болниците, които не могат да постигнат заплатите от НРД
Болничните завадения, които не успеят да постигнат договорените заплати по обективни причини, ще се възползват от увеличение на клиничните пътеки, но средно с около 15%. Това заяви министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова в предаването „Неделя 150“ по БНР.
„В голяма част от болниците трябва да намерят инструментариума чрез повишаване на цените на клиничните пътеки да отговорят на изискването за по-високи заплати на медицинските специалисти.
В болничните заведения, които не успеят да постигнат увеличението, вникакъв случай условията за тях няма да станат по-лоши. Това е и една допълнителна стимулация на използване на възможностите на болничните мениджъри да могат да оптимизират своите разходи. …Държавата задава посоката и трябва да осигури условията за труд на медицинските специалисти, за да предпочитат да останат в България за професионална реализация“, каза министър Сербезова и допълни, че болниците, които не постигнат заплатите, заложени в Националния рамков договор, ще получават 15% увеличение на цените на клиничните пътеки: „Дори и да не променят заплатите, те получават 15% увеличение на клиничните пътеки“.
Проф. Сербезова подчерта, че МЗ трябва да помогне на изпитващите затруднения болници и да се намери необходимата методика, за да се създадат условия за по-високи доходи.
В интервюто пред БНР министърът заяви още, че една от целите в анекса на новия НРД е да се стимулира профилактиката. „Затова влагаме повече пари в профилактика – за профилактични прегледи са предвидени общо над 92 млн. лв. Увеличаваме и броят на медико-диагностичните дейности, например за профилактичните прегледи на децата, тъй като част от тези социалнозначими заболявания, с които ние се борим всъщност се зараждат още в детска възраст. И тук цените за профилактика на децата са увеличени средно с 38% спрямо 2021 г.“, заяви тя.
Що се касае до електроннота здравно досие ще е напълно готово следващата година. „От 1 август 2022 г. ще обхване всички медицински дейности – и първичната медицинска помощ, специализираната медицинска помощ, и болничната, и медико-диагностичните дейности. Така че това е един абсолютно реален срок. Лекарите, работещи по договор с НЗОК издават електронно първичните медицински документи, подават информация в националната здравноинформационна система, като амбулаторен лист, медицинско направление, да не изброявам десетките документи. Но те ще бъдат готови от 1 юни 2022 г. Направлението за хоспитализация, включително история на заболяване, история на бременност и раждане, история на новородено от 1 август 2022 г.“, допълни проф. Сербезова.
1 Отговор
[…] […]