Пет различни болести, които поразяват центъра на речта
Съществуват пет различни заболявания, които засягат областите на речта в лявото полукълбо на мозъка и бавно причиняват прогресивно говорно разстройство, известно като първична прогресивна афазия (PPA). Това показват данните от ново проучване на Northwestern Medicine, публикувани на 20 април 2022 г. в списание Brain.
Всяко състояние причинява различен тип говорно увреждане при първична прогресивна афазия (PPA).
- Някои пациенти губят разбирането на думите, други губят граматика
- Най-обширното проучване на PPA досега
- Заболяването често се диагностицира погрешно в ранните етапи, пропускайки шанса за лечение.
- Не всяка деменция е предизвикана от Алцхаймер.
„Открихме, че всяко от тези заболявания засяга различни части от езиковата мрежа“, каза водещият автор д-р М. Марсел Месулам (Dr. M. Marsel Mesulam), директор на Центъра за когнитивна невронаука и болест на Алцхаймер към Северозападния университет. „В някои случаи болестта засяга областта, отговорна за граматиката, в други – областта, отговорна за разбирането на думите. Всяко заболяване прогресира с различна скорост и има различни последици за интервенцията.“
Проучване се основава на най-големия набор от аутопсии на PPA – 118 случая – събирани някога.
„Пациентите са проследени в продължение на повече от 25 години, така че това е най-обширното изследване до момента за продължителността на живота, вида на говорното увреждане и връзката на заболяването с подробностите за говорното увреждане“, каза Месулам, също ръководителна Факултета по поведенческа невронаука в Северозападния университет.
Пациентите с PPA са били проспективно включени в продължително проучване, което включва езиково тестване, както и изобразяване на мозъчната структура и функция. В проучването е включено съгласие за даряване на мозък по време на смъртта.
Месулам изчислява, че около един на 100 000 души има PPA.
Първоначалните симптоми на PPA могат да бъдат незначителни и понякога са свързани с тревожност или проблеми с гърлото. Дори специалистите може да не поставят навременна диагноза. В 40% от случаите на PPA основното заболяване е много необичайна форма на болестта на Алцхаймер. Това е необичайно, защото влошава речта, а не паметта, и защото може да започне много по-рано, когато човек е под 65 години.
В 60% от случаите заболяванията, които причиняват PLA, принадлежат към напълно различна група състояния, наречена фронтотемпорална лобарна дегенерация (FTLD). Въпреки че повечето хора не са чували за него, фронтотемпоралната лобарна дегенерация е отговорна за приблизително 50% от всички деменции, които започват преди 65-годишна възраст. Вече е възможно да се постави точна диагноза с помощта на нови образни и биохимични методи.
След като се диагностицира основното заболяване, има много различни подходи на ниво заболяване (лекарство) и симптоми.
„Хитростта е в това, към пациентите да се подходи към PPA и на двете нива едновременно“, каза Месулам.
Ако причината е болестта на Алцхаймер, пациентът може да бъде лекуван с лекарства и насочен към клинични изпитвания. На ниво симптом, човек, който има затруднения с граматиката и извличането на думи, може да получи насочена логопедична терапия. Хората с разбиране на думите ще получат различен тип логопедична терапия или може би транскраниална магнитна стимулация, която изглежда работи най-добре за този конкретен дефицит. Тревожността при търсене на думи може да се лекува с лекарства против тревожност и поведенческа терапия.
Следващата стъпка в проучването е да се подобри диагностичната точност с нови биомаркери, за да се определи дали PPA на пациента е причинена от болестта на Алцхаймер или FTLD. Северозападните учени също искат да намерят фармакологични лечения, подходящи за всяко основно заболяване на PPA и индивидуализират интервенциите. Друга цел е да се разработят симптоматични нелекарствени интервенции въз основа на естеството на говорното разстройство.
Петър Димитров
––––––––––––––––––––––––––––––––
Справка: “Neuropathological fingerprints of survival, atrophy and language in primary progressive aphasia” by M -Marsel Mesulam, Christina A Coventry, Eileen H Bigio, Jaiashre Sridhar, Nathan Gill, Angela J Fought, Hui Zhang, Cynthia K Thompson, Changiz Geula, Tamar Gefen, Margaret Flanagan, Qinwen Mao, Sandra Weintraub and Emily J Rogalski, 20 April 2022, Brain.
DOI: 10.1093/brain/awab410
Източник: Five Different Diseases Attack Language Areas in Brain, SciTrchDaily
1 Отговор
[…] Пет различни болести, които поразяват центъра на речта […]