Предупреждение или излишна тревога: Стел-омикрон е с 40% по-заразен
Световната здравна организация вече нарече разпространението на нов вариант на стелт омикрон върхът на айсберга, предупреждавайки, че всички ни очаква мощна 4-та вълна от COVID-19. Какво знаем за този вариант на вируса? Изправени ли сме пред нова вълна от пандемия, колко опасен е новият щам стелт-омикрон, трудно ли се понася, колко ефективни са методите за превенция?

Още в края на януари 2022 г. The Guardian писа, за „Близък роднина“ на Oмикрон, мутацита така, че би могъл да промени поведението си и да започне да изпреварва най-разпространения щам на Covid-19 в части от Европа и Азия.
Месец и половина след откриването на първите случаи на стелт омикрона щамът все още не е напълно проучен, но данните, събрани от приложението ZOE Covid Tracker за проследяване на симптомите на заразените с коронавирус, предполагат, че признаците на инфекция с подтипа Омикрон са сходни със самия омикрон.
Известно е, че новият щам е с 40% по-инфекциозен от първата версия на Омикрон.
Според руският весник „Известия“ стел-омикрон е регистрирам в 57 страни по света. BA.2 представлява приблизително 82% от случаите в Дания, 9% в Обединеното кралство и 8% в САЩ, твърди Тревор Бедфорд от Онкологичен център „Фред Хътчинсон“ – САЩ. В Русия около 20% от всички случаи на коронавирус днес са стелт омикрон или щам BA.2, а Шанхай, където вирусът се разпространява особено агресивно, вече премина в пълен локдаун.
Като цяло списъкът със симптоми на „Омикрон“ и неговите подвидове включва възпалено и сухо гърло, хрема, кихане, лека мускулна болка и умора. Също така пациентите се оплакват от така наречената мъгла в главата, различни видове обриви, конюнктивит, гадене и повръщане, нощно изпотяване и постоянно желание за сън. Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ (CDC) от своя страна напомнят, че хората с COVID-19 трябва да наблюдават промените в цвета на кожата, устните и ноктите, което може да показва ниско ниво на кислород в кръвта.
Освен вече познатите симтпми:
- главоболие;
- силно възпалено гърло, кашлица;
- загуба на обоняние;
- температура;
- болки в мускули, в областта на бъбреците, в гърба;
- повишена умора, чувство на умора и слабост,
специалистите посочват и вероятността от:
- образоване на тромби
- загуба на зрение;
- тахикардия;
- проблеми с кръвната захар;
- съдови нарушения и инсулти.
„Тези симптоми могат да се появят и да изчезнат през деня. Ако са постоянни или твърде интензивни, тогава трябва да информирате Вашия лекар за това, тъй като той може да предпише допълнителни изследвания“, се казва в доклада на NHS, цитиран от Mirror.
Като цяло препоръките на лекарите са ваксиниране срещу коронавирус, за да се намали вероятността от инфекция, както и да се избегне тежко протичане на заболяването и пост-ковиден синдром. Ако имате здравословни проблеми, трябва да се консултирате с лекар.