МЗ публикува проект за Наредба за условията за диагностика, профилактика и контрол на COVID-19
Министерството на здравеопазването публикува проект за Наредба за условията и редът за провеждане на диагностика, профилактика и контрол на COVID-19, публикуван днес за обществено обсъждане.

Според предложеният ред е всяко лице, което е диагностицирано като положително за SARS-CoV-2 да се поставя под задължителна изолация с предписание, издадено от директора или от оправомощен от него зам.-директор на съответната регионална здравна инспекция.
Заразените с COVID лица ще бъдат карантинирани на посочени от тях места на пребиваване за определен срок от време, определен със заповед на министъра на здравеопазването по предложение на главния държавен здравен инспектор.
Медицинско наблюдение по време на задължителната изолация да се извършва от общопрактикуващ лекар или друг лекара, при необходимост от изследвания или прегледи, назначени от лекаря, осъществяващ медицинското наблюдение, лицето под задължителна изолация следва да уведоми по телефон или електронна поща съответната регионална здравна инспекция за напускане на мястото на изолация, като посочват времевия период и лечебното заведение, в което ще се извърши прегледа или изследването.
Задължителната изолация може да се провежда и в лечебно заведение за болнична помощ след извършване на оценка на съществуващия епидемичен риск от разпространението на COVID-19 като се взема предвид както тежестта на клиничното протичане на заболяването, възрастта на лицето и наличието на придружаващи хронични заболявания, имуносупресивни състояния и лечения и други, които са основните предпоставки за тежко протичане, усложнения и смъртен изход, така и социалнобитовите условия, при които лицето живее и възможността на лицето да се изолира в домашни условия, с което да не компрометира необходимостта от временна изолация.
Допуснато е лица, определени като потвърден случай на COVID-19, които са преболедували до три месеца от контакт с новозаразено със SARS-CoV-2 лице, да не се поставят под карантина, тъй като в хода на пандемията и разпространението на различни варианти на вируса (Бета, Делта) е установено, че постинфекциозния имунитет е достатъчно напрегнат и защитава лицата от ново заразяване в период от няколко месеца от поставянето на диагнозата, аргументират се от МЗ.
По отношение на медицинските специалисти е въведена оценка на риска от заразяване, чрез прилагането на която да се определи на база дейностите, които специалистът извършва и спазването от него на процедурите за превенция и контрол на инфекциите в неговата работа, възможността да е заразен и да подлежи на задължителна карантина.
В проекта на наредба е посочено, че при регистриране на случай на COVID-19 в организиран трудов или детски/ученически колектив се провежда епидемиологично проучване от съответната регионална здравна инспекция и се предписват мерки, насочени към определяне на източниците на инфекция и тяхната изолация, възприемчивото население и неговата карантина, както и спрямо околната среда (дезинфекция). Допуснато е в хода на епидемиологичното проучване регионалната здравна инспекция да може да разпореди и допълнителни хигиенни и противоепидемични мерки, съобразно развитието на епидемичния процес.
Пълния текст на наредбата може да видите тук.