Наредба за остойностяване на медицинския труд е пътят за увеличение на заплатите
Управляващите могат да направят нещо в посока увеличение на заплатите и то е да издадат наредба, която да остойности медицинския труд и това да помогне в рамките на националното рамково договаряне, така че двете страни – БЛС и НЗОК, да имат основа да изчисляват разходите за труд. Това заяви пред bTV бившият здравен министър д-р Илко Семерджиев.
Начинът, по който МЗ оферира увеличаването на заплатите в сектора, е малко абсурден. Причината е, че те не могат да увеличат нищо. и обясни: „Бюджетът на НЗОК е приет преди два месеца. Ние, българските граждани, увеличихме размера на здравноосигурителните вноски и на плащанията, които касата ще прави през тази година, от 5,8 млрд. лв. на 6 млрд. лв. Така че те нищо не увеличават. В момента се води някакъв пазарлък, който аз не разбирам добре, защото той е извън закона“, каза още той.
Според д-р Семерджиева необходима е актуализация на здравните вноски, защото приходите в здравеопазването се генерират през НЗОК, що се касае до лечебното здравеопазване. За общественото здравеопазване сме на бюджет. Там увеличението тази година е минимално – само с 41 млн. лв.“
Д-р Илко Семерджиев коментира и други анонсирани промени, като електронната бяла рецепта, е-досието на пациента и реформата при общопрактикуващите лекари.
По думите му, дигитализацията е модерна тенденция и да се върви в тази посока е добре, тъй като спестява време, усилия и разходи. По отношение на промените, които въвеждат електронна бяла рецепта обаче той предупреди: „Трябва да бъдем много внимателни с едноактното въвеждане от определена дата, тъй като много хора не ползват интернет – важи не само за ползвателите на рецептите, а и за аптеки“.
По отношение на е-досието на пациента пък д-р Семерджиев посочи: „Електронното досие ще бъде от полза. Това е изключително важна инициатива. Надявам се, че проектът ще бъде довършен до края на тази година, както се обявява, но не вярвам много в това“.
Заявените идеи за промени при общопрактикуващите лекари пък бившия здравен министър коментира с думите: Това са промени, съобщени ad hoc, колкото да се отбележат стоте дни“. Той припомни, че през 2000 г. при въвеждането на институцията общопрактикуващ лекар в страната е имало 5500 общопрактикуващи лекари, а сега са с около 2000 по-малко. „Това означава, че през годините тази система не е развивана, че в началото хората са били много по-мотивирани, отколкото сега. Сега в значителна степен са демотивирани и от псевдореформите, които доста правителства се постараха да направят в сферата на здравеопазването, но резултатите са негативни. Това, което ще забележим обаче от така обявеното намерение – ако то се случи, аз не вярвам, съпротивата е огромна, проблемите ще бъдат огромни – ако то все пак се случи, ние ще изгубим първия етаж на здравна помощ в България, който осигурява максимален достъп. Да, тези хора в листите си имат цели фамилии и от тази гледна точка познават не само текущите им заболявания, но и наследствените им такива. И затова могат да бъдат много полезни“, подчерта д-р Семерджиев.