Ще плащаме здравните осигуровки на украинските мигранти
Откъде ще дойдат средствата за заплащане на здравните осигуровки на бежанците, които депутатите гласуваха чрез промени в Закона за здравното осигуряване на второ четене – бе основният спор в залата на Народното събрание днес. Поправките са предложени от „Продължаваме промяната“.
Промените предвиждат с акт на Министерски съвет да се отпуснат средства за покриване на здравното осигуряване на бежанците от Украйна. Поправките обаче включват освен бежанците от Украйна – „всички бежанци в България“, за да няма дискриминация. Предложението предлага безплатно здравно осигуряване, като няма разчет на средствата, нито на броя на бежанците, а временната закрила се променя в хуманитарен статут за една година.
Народният представител от „Продължаваме промяната“ Искрен Митев заяви, че предложените от тях изменения касаят „майки с деца, които бягат от войната в Украйна, на които държавата ще плаща по 26 лв. на месец – вноската за здравна помощ, и е само за хората, които направят волеизявление“.
„На същия принцип са дадени средства за служителите на НЗОК на първа линия през 2020 г. Важното в това предложение е кой получава тези средства – майки с деца, които бягат от войната в Украйна. Това са хора, които искат да работят в България, ако им дадем тази възможност, но обичат родината си и искат да се върнат. Само тези, които направят волеизявление, стават равни на българските граждани и влиза в сила принципа на солидарността. Парите ще дойдат с постановление на Министерски съвет за сметка на икономии, разходи и/или трансфери по бюджетите на първостепенни разпоредители. Държавата плаща вноските и тези лица стават част от солидарния модел, което не нарушава принципа на работа на Касата“, обясни той.
От ГЕРБ имаше критики, първо Радомир Чолаков нарече исканията „хрумване за бежанците от Украйна, с които не се управлява държава“. Елена Гунчева от Възраждане отново повтори тезата, че трябва да се помисли първо за българските граждани и тяхното здравно осигуряване. ДПС предложи поправки, а депутатът Хасан Адемов поиска управляващите коалиция да обоснове как парите ще бъдат прехвърлени от държавния бюджет към бюджета на НЗОК, без последният да бъде променян.
Петър Чoбанов каза, че целта е „моделът на джипката да изчезне, а да се разпределят разходите по бюджети“. Предложението на ДПС бе отхвърлено. Георги Михайлов от БСП бе категоричен, че средствата ще дойдат от българския бюджет и няма нужда да се коментира, тъй като това е хуманен акт. „Излагаме се, късат се ризи, като знаем какви сме джуджета във въоръжаването“, коментира депутатът. Росица Кирова от ГЕРБ поиска да се посочи откъде ще дойдат средствата и това да се каже в рамките на този дебат. Тя е учудена защо не се е случило на комисиите, а в същото време „продължават практиките, развявани като черен флаг“.
Искрен Митев от ПП каза, че финансирането е вече заявено няколко пъти: Чрез ЕС, средства от 2014-2016, които могат да се пренасочат, и трето – МС може да одобрява допълнителни разходи. Красимир Вълчев от ГЕРБ смята, че ще се намалят разходите за социални дейности и образование в държавния бюджет. Честно беше да се създаде сметка и точна сума за финансиране, за да е публично и ясно, са доводите на депутата от ГЕРБ.