Ще ги бъде ли увеличението на заплатите и промените в здравеопазването
„Във всички случаи е проблем да поставим всички различни гледни точки на колегите, които работят в нашата система, да бъдат на 100% адаптирани към поредния анекс на НРД. Въпреки това БЛС успя да договори голяма част от поетите ангажименти“. Това заяви пред Bulgaria ON AIR зам.-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов.
Според д-р Брънзалов коментираното увеличение на заплатите в здравеопазването малко трудно ще се реализира на практика, защото цената на клиничните пътеки е вдигната с около 25%, при само 7% завишаване на бюджета при болничната медицинска помощ. „Но при заявените цени на минимални заплати, с които трябва да работят колегите в болничната помощ, повечето болнични директори ще изпитват определени затруднения, защото едно е да се вдигнат цените на клиничните пътеки с около 20%, друго е да се вдигнат заплатите с около 100%“, посочи той.
Зам.-председателят на БЛС коментира и един прецедент – за първи път в НРД да се залагат пари за заплати и това поражда редица въпроси без отговор засега.
В събота предстои да се проведе разширен Национален съвет, на който ще бъдат изслушани всички мнения по всички проблеми, които се поставят за анекса, като той ще трябва да бъде подписан или да се договаря още, за да се стигне до консенсус.
„Трябва да се мисли много по-кардинално. България може би е единствената страна в ЕС, в която лекарският труд не е оценен. Във въпросните клинични пътеки може да има всичко написано, но лекарят, да не говорим за специалистите по здравни грижи – трудът на лекаря го няма там. Затова идва големият проблем, че съответното лечебно заведение в основната му част получава приходи чрез цените на клиничните пътеки, но тези пътеки трябва да се пречупят през призмата, за да могат да се дадат на колетите тези заплати, за които дълго се говори, по идеята на премиера“, подчерта д-р Брънзалов.
Той добави, че първата стъпка, която трябва да се направи, а нито един политик до момента не е направил, е да се оцени цената на лекарския труд. Според него покачване на заплатите неименуемо ще се случи след като се спазват всички алгоритми за образуване на цената на клиничната пътека и в събота ще бъде направен опит да се намери решение на проблемите.
Що се касае до заплащането в извънболничната помощ, д-р Брънзалов каза, че тя е много различна в различните си звена – първична, специализирана и параклинични дейности, респективно има и съществени разлики в принципите на заплащане.
Д-р Брънзалов призна, че има изкривявания, а най-често лекарите специалисти получават един процент от заработеното от тях, който се движи средно около нивото 30%.
„В организираната извънболнична медицинска помощ има голям резерв, за който трябва да се помисли. На практика колегите, които се трудят там, са четири пъти повече от общопрактикуващите лекари. В големите градове, в които има медицински университети, дори съотношението е 1 към 6 – един общопрактикуващ лекар на 6 специалисти. Всички искаме реформи, но това е свързано с много работа по много нормативни разпоредби, закони, наредби, които трябва да се пипнат, за да може да се направи от някъде стартът“, посочи д-р Брънзалов.
За да има някакви промени, те трябва да започнат от обратната посока – не от председателя на Комисията по здравеопазването, а от тези, които работят в системата, смята зам.-председателят на БЛС.
„Засега има само думи, нищо конкретно“, каза д-р Брънзалов. Той сподели, че вече има пациенти, които го питат дали и в бъдеще той ще бъде техният личен лекар и той им отговаря „Ще видим“.
Д-р Брънзалов бе категоричен, че диалог с председателя на парламентарната здравна комисия има и ще има, а също така, че констатациите им са едни и същи – общопрактикуващите лекари са намелели наполовина и са затрупани с административна работа.
„Не може да има промени само с приказки обаче“, обобщи той.