Две държави разработват нова комбинирана протеинова ваксина срещу SARS-CoV-2
Разрешените досега ваксини срещу SARS-CoV-2 все още са малко достъпни в страни с ниски и средни доходи поради недостиг на доставки, висока цена и изисквания за съхранение. Желаният глобален имунитет би могъл да бъде подпомогнат чрез производството на нови ваксини, използващи широко достъпни безопасни адюванти като стипца* и протеинови субединици. Две страни – Австрия и САЩ полагат усилия в тази посока. За това съобщава PubMed, позовавайки се на статия, публикувана в сп. Allergy.

Такъв кандидат, в клиничен стадий, се явява ваксина, съдържащата SARS-CoV-2 рецептор свързващ домен – частица, подобна на вируса на повърхностния антиген на хепатит В, индуцираща защитен имунитет при маймуни макак, тя е разработна от Виенският Медицински университет под ръководството на Рудолф Валента.
Предполага се, че разработваната ваксина ще бъде ефекасна срещу Омикрон и други варианти на SARS-CoV-2. Ваксината дава обещаващи преклинични резултати дори при лица, които все още не са изградили имунитет в резултат на ваксинация (нереагиращи).
Разработената в MedUni Виена ваксина (PreS-RBD) се основава на комбиниран белтък, състоящ се от два рецепторни свързващи домена (RBD) на вируса SARS-CoV-2 и повърхностния антиген от хепатит В HBsAg – (PreS), които служат като имунологични носители един за друг, като по този начин засилват имунния отговор.
От горната рисунка става ясно, че два дрождени щама произвеждат повърхностния антиген на хепатит тип Б (HBsAg) – на фигурата вляво, и на рецептор-свързващата област на вируса Sars-CoV-2 (RBD) – вдясно. Към тези два модула генетично са прикрепени съответно пептидните “лепенки” Spycatcher и Spytag, с помощта на които двете белтъчни части се свързват ковалентно и се опаковат във вирусоподобни липидни наночастици (VLP), оформящи ваксината.
Наличните генетични ваксини срещу SARS-CoV-2 предизвикват предимно временни реакции на антителата IgG1, докато ваксината PreS-RBD може допълнително да предизвика дълготрайни RBD-специфични антитела IgG4.
PreS-RBD-специфичните IgG антитела, открити в кръвта и лигавичните секрети, реагират с варианти на SARS-CoV-2, включително с вариант Омикрон. Антителата, индуцирани от ваксинация с PreS-RBD, по-силно инхибират свързването на RBD с човешкия му рецептор ACE2 и техните вирус-неутрализиращи титри са по-високи от тези при случайна извадка от лица, напълно имунизирани с две ваксинации от регистрираните в момента ваксини, или от тези на конвалесцентите от COVID-19 (т.е. лица, които преди това са имали COVID-19). Изработва се имунитет дори при предишни „нереагиращи“ на RBD индивиди.
„Ваксината PreS-RBD има потенциала да предизвика имунитет към старите и новите варианти на SARS-CoV-2, като предотвратява инфекцията чрез спиране на вирусната репликация и инхибиране на клетъчното проникване на вируса“, обяснява ръководителят на изследването Рудолф Валента.

Очаква се ваксината да бъде ефективна и при хора, които преди това не са реагирали на ваксинация („неотговарящи на RBD“), тъй като те ще получат допълнителна Т-клетъчна подкрепа от частта PreS на ваксината. По-ранно проучване на Валента и колегите му установяват, че около 20 % от преболедувалите от COVID-19 не са успели да образуват RBD-специфични антитела, което ги прави потенциално рискови от повторно заразяване.
„Нашите данни ни дават основание да се надяваме, че този лесно произвеждащ се (заб. КЧ -рекомбинантния тримодулен белтък RBD-HBsAg-RBD се произвежда в стандартни бактериални култури на E.Coli) ваксинен антиген ще бъде ефективен срещу всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2, включително и срещу омикрона“, казва ръководителят на изследването Рудолф Валента. „Ваксината е разработена така, че да позволява многократни инжекции за изграждане на устойчив имунитет, подходяща е за употреба при всички възрастови и рискови групи и изглежда превъзхожда наличните в момента ваксини, що се отнася до индуцирането на неутрализиращи антитела.“
За подобна разработка съобщават и учени от водещи лаборатории в Бостон (МИТ и Харвард). Те работят върху ваксина, която я не се състои от РНК, а е комбинация от две белтъчни субединици, които могат да се произведат в модифицирани дрожди, и вече е доказала качествата си в преклинични изпитания с маймуни. Комбинацията е от рецептор-свързващата област (RBD) на вирусния шип S, който e експониран върху повърхностния антиген на вируса на Хепатит Б – HBsAg. Записано като цяла формула – SARS-CoV-2 RBD – HBsAg-S.
Ние се опитахме да разработим протеинова субединична ваксина, която да бъде достатъчно имуногенна, лесна за производство и достъпна за разпространение, казват участниците в разработките.
–––––––––––––––––––––––––––
*Стипца: Двойна сулфатна сол на алуминий, хром, желязо и някои алкални метали, под формата на кристали, използвани в технологията като дезинфектиращи средства.
SARS-CoV-2 receptor binding domain displayed on HBsAg virus–like particles elicits protective immunity in macaques, Sciense Advances
Източник: Vaccine based on folded RBD-PreS fusion protein with potential to induce sterilizing immunity to SARS-CoV-2 variant, PubMed
2 Отговори
[…] […]
[…] Две държави разработват нова комбинирана протеинова в… […]