Прогноза: Принудително преструктуриране и самозатваряне на болници до 5-10 години
Принудително преструктуриране и самозатваряне на част от лечебните заведения в следващите 5-10 години прогнозира изследване. Това показват резултатите от анкетата „Индекс на болниците“, цитирана от социологическата агенция „Галъп интернешънъл“.
Че в страната има кадрови дефицит не е новост и анкетата го потвърждава за пореден път. Над 73% от лечебните заведения са заявили, че имат недостиг на лекари, а около 90 % – на медицински сестри. Под повърността на дефицита са скрити и други тревожни факти: претоварване и прегаряне на персонала и влошава качеството на оказваните грижи за пациентите.
Основните изводи от анкетата на „Индекс на болниците“ за кадровия дефицит показват, че без своевременни мерки, до 5 години ще се стигне до принудително преструктуриране и самозатваряне на немалка част от лечебните заведения в страната в следващите пет години.
Като най-честа причина за Бърнаут синдрома на кадрите – в 81%, се посочва, че липсата на специалисти води до прегаряне на персонала, смятат участниците в анкетата. Около 78% от лечебните заведения посочват, че трудно обезпечават 24-часовата дейност на работа, а близо 45% от анкетираните посочват като следствие закъсняла или неточна диагностика и намаляване качеството на лечение. Едва за 4% от анкетираните недостигът на лекари не води до последствия.
Близо 42% от анкетираните болници заявяват, че е налице и текучество сред медицинските специалисти в тях. Сред основните причини за това са достигане на пенсионна възраст (39%), заплащането (36%), работа в друго ЛЗ (17%), пренатоварването (14%), разкриване на нови структури (11%).
Още по-голям е проблемът с дефицита на медицински сестри – в 90% от анкетираните болници, а това оказва най-голямо влияние върху качеството на лечение. 51.6% от мениджърите посочват, че недостигът води до липсата на адекватни грижи за пациентите, а 60%, че липсата на тези кадри води до увеличаване на възможността от грешка при болничния престой на пациентите и намаляване на качеството на лечение.
Прегарянето на персонала също е сред основните последици от недостига на медицински сестри (82,3%), според 8% от лечебните заведения няма последствия за работния процес.
Основната мярка за справяне с кадровия дефицит според мениджърите е по-доброто заплащане на специалистите. Според 71% от анкетираните са нужни по-високи заплати за медицинските сестри, според 59% на младите лекари до 35 години, а според 51% – на лекарите в дефицитните специалности.
Като друга основна възможност за справяне с проблема според 72% от мениджърите е производството на повече кадри от МУ в страната. Също така създаване на по-добри условия за кариерно развитие (30,8%), и подобряване на условията за специализация (33,8%).