Протест: Пациентите търсят помощ, ние я даваме, а заплатите? (видео)
„Пациентите търсят помощ, ние я даваме, но заплащане не се коментира“. Това каза д-р Адриан Симеонов – лекар от ИСУЛ и председател на Национален синдикат „Защита“, който заедно с колеги, протестира вчера с искането COVID добавките, които ще са в сила до края на юни, да станат част от основните заплати.

Медици поискаха по-високи заплати и гаранции, че след отпадането на извънредната обстановка възнагражденията им няма бъдат свити.
„Ние сме се събрали тук, защото чашата на търпението вече преля. Години наред се опитваме да напомним на властимащите, че здравеопазването е част от националната сигурност. Управляващите трябва да се грижат първо за пациентите, но и за лекарите, които трябва да бъдат добре платени. Събрали сме се тук, за да поискаме най-после едно достойно възнаграждение, за да можем да си изхранваме семействата“,каза д-р Симеонов.
Той смята, че едни определени кръгове у нас се възползват на гърба на обществото и на обикновения лекар.
„Виждам, че тези кръгове имат желание да нямаме държавни болници, а всичко да стане частно. Не виждам обаче промени в статуса на гражданите. Не може при една инфлация от 30-40%, която очакваме и поскъпване на продуктите от първа необходимост и след спирането на COVID възнагражденията, които не бяха нищо особено, но ние си бяхме направили сметка, да не се прави нищо. COVID средства не са ни оправили житейския статус, но сега искат да ги махнат.“
„Ако те посегнат на държавните болници, ние трябва да бъдем в режим на протести. Защо? Защото те са замислили да остане един Пирогов, който да поема хората, които не разполагат с много средства. Другите хора ще се обръщат към частното здравеопазване.“
Крайно време е да се напрегнат и да направят една работеща схема в здравеопазването, за да няма недоволни, за да имаме достойно заплащане. Оправете заплатите на хората и на докторите“, добави още д-р Симеонов.
„Това е положението с тази четворна, шесторна коалиция от безхаберници, които българското здравеопазване, икономика, енергетика и селско стопанство не ги интересуват. Днес е началото на нашата борба за права, за заплати и за българското здравеопазване, защото то касае 6,5 млн. души. Гаврата е за всички.
Общинските болници са пред фалит, а областни болници са натрупали задължения до безобразие. Близо 1 млрд. лева е задължението на болниците и четири месеца забавиха бюджета, това беше оправданието. Сега ще започнат едни преговори, които ще продължат до безкрайност.“
Искаме нормални условия на труд. Тези безхаберници ще съсипят държавата, но са тръгнали от здравеопазването. Една държава без здравеопазване, не е държава“, заяви още Красимир Митов.
По-късно, в 16 часа, протестиращите бяха поканени на среща в Министерството на здравеопазването, а исканията им – обсъдени. Анексът за по-високите цени на клиничните пътеки ще бъде подписан през април, казаха от ведомството. В ход са и преговори по колективния трудов договор.
Припомняме, че от Българския лекарски съюз настояват за минимум 25% увеличение на пътеките, както и че предложили преди месец цени, които да компенсират отпадането на добавката за работа в неблагоприятни условия.