Проф. Начев: Без силна Спешна помощ не могат да станат никакви реформи в здравеопазването
Без силна Спешна помощ не могат да станат никакви реформи в здравеопазването. Това заяви директорът на „Света Екатерина“ проф. Генчо Начев пред БНТ.

„Все още липсват хеликоптери, трябва да има добро оборудване на линейките и подготвени парамедици. При силна Спешна помощ може да се направи всякаква реформа без да се очаква негативно отношение към гражданите и няма да страда никой от пациентите. Трябва да има и осигурено финансиране, разбира се“, каза още проф. Начев.
Според проф. Начев здравната система доста добре се справи с пандемията. В България не е имало случаи да бъдат изпращани пациенти в други държави.
Като основна необходимост на системата проф. Начев отбеляза реалния контрол, тъй като в момента той по думите му е само административен. „Първо ще се сведат до минимум отчитането на дейности, които не са извършени, както и такива, които са противопоказани за извършване. Този контрол може да бъде извършен само от специалистите“, каза той.
Проф. Начев обясни, че болниците трябва да минат на нормалния си начин на работа, да приемат повече пациенти, като в някои болници няма да има легла за ковид. Мениджмънтът на здравните заведения трябва да се настрои, че няма да има допълнително заплащане за коронавирус. Очаква се едно средно покачване на цените на клиничните пътеки с 25%, посочи той.
По думите му проблемите в здравната система не са от времето на пандемията. Не трябва да се забравя, че хората отиват в чужбина само заради пари, а и заради доста по-добре устроените държави.
Според него в здравеопазването има нужда от промени във всяка една област – като се започне от джипитата, мине се през специализираната доболнична помощ, а и в самото болнично лечение.
„Общопрактикуващите лекари са 3661 при необходимост от 5000. Има недостиг, което означава, че тази специалност вече не е атрактивна. 30% от тях са в пенсионна възраст. Няма възможност всеки от тях да е на разположение 24/7, а и голяма част от пациентите в техните листи не са доволни от обслужването. Капитацията не трябва да изчезва, но трябва да остане като малка част от общото възнаграждение на общопрактикуващите лекари, която да бъде предимно заради това, че те ще правят профилактика, ще следят за имунизационен календар и др. Основното възнаграждение обаче трябва да идва от извършените прегледи“, каза проф. Начев по повод идеите на управляващите за реформа в ПИМП.
По отношение на 24-часовото разположение проф. Начев заяви, че на много места личните лекари са се сдружили неформално да дават на всеки 10 дни по едно дежурство. „Това е добра практика, която може да се регламентира“, допълни той.
По думите му изтичането на специализирана работна ръка навън не е от времето на пандемията, а се знае отдавна. За това трябва да се вземат мерки, които не са толкова лесни. „Хората не отиват само заради финансовия стимул, те отиват в едни доста добре устроени държави, на места, където има строго определен ред на кариерно развитие. Те могат да се задържат тук с ясно съзнание, че на петата година от завършването си ще могат да специализират, на 8-та, че ще оглавят някакво отделение или структура и разбира се по-голямо възнаграждение на труда“, каза още проф. Генчо Начев.