Законът за здравното осигуряване на украинците мина, но въпросът кой ще плаща остана (обновена)
Със 158 гласа „за“, 4 „против“ и 28 „въздържал се“ народните представители приеха на първо четене измененията в Закона за здравното осигуряване, с които се дават здравноосигурителни права на украинските граждани със статут на временна закрила.

Въпреки че измененията се приеха на пъвро четене, депутатите не постигнаха единогласи по въпроса кой ще заплаща тези осигуровки, които, според д-р Хасан Адемов от ДПС възлизат на 88 млн. лв., ако приемен, че до момента украинските граждани с временна закрила у нас са 17 000.
Според Искрен Митев от „Продължаваме промяната“, вероятно че част от парите ще дойдат от средствата, които са останали от оперативни европейски програми от предишни програмни периоди, за които ЕК е решила, че могат да бъдат пренасочени към бежанците от Украйна, а останалите – от бъдещия фонд, който предстои да бъде структуриран към Европейската комисия и който ще възлиза на 10 млрд. евро.
Според промените в Закона:
- Децата на бежанците да имат лични лекари, които да проверят техния имунизационен календар и след това да бъдат допускани до българската образователна система.
- Възрастните бежанци (над 65 г. да имат регулярен достъп до здравната ни система и да могат да лекуват своите хронични заболявания.
- Всички останали бежанци, подали заявление за времена закрила, да имат временен достъп, до момента в който могат да се грижат финансово самостоятелно за себе си и за семействата си.