Проф. Гигов: „За“ задължителна анти-ковид ваксина
„Ваксинацията срещу COVID-19 трябва да бъде задължителна“. Това заяви пред bTV генералният директор на БЧК и бивш председател на Националния ваксинационен щаб проф. Красимир Гигов. По думите му отпадането на мерките е добра новина, че епидемията отива към своя край.
Като причина за това си твърдение той посочи ниското ваксинационно покритие у нас – около 30%, което е крайно недостатъчно за постигането на т.н. колективен имунитет, възможен при 70% – 80% ваксинирани.
Към момента ваксинираните са около 4 млн. 380 хиляди души, със завършен ваксинационен цикъл са около 2 млн., а бустерните дози са около 700 хиляди, преболедувалите са 1,5 млн., със скритата заболеваемост около 2 млн. души, отбеляза той.
Проф. Гигов сподели, че не приема понятието „препоръчителен характер“, но всеки носи отговорност не само за себе си, а и за обществото“.
Яо се касае до услилията на министерството, то те са лице. „Фактът, че здравното министерство откри кампанията „+мен“, означава, че наистина се правят опити това да се промени, Българският червен кръст също спечели една международна програма от Международния червен кръст, финансирана от Американската агенция за развитие, за подпомагане на ваксинационния процес в България. Това показва, че далеч проблемите на са решени, те са временно решени, затихват, но не са решение в категоричен аспект“, коментира още директорът на БЧК.
„Поне маските трябва да останат задължителни в болниците, във възрастови колективи, в места, където има много хора“, призова той и определи пожелателния характер на носенето на маски като едно волунтаристично пожелание.
Според проф. Гигов интересът към ваксините е слаб, защото повечето хора смятат, че това няма да ги засегне. „Едно социологическо проучване сочи, че 17% от хората казват, те самите няма да се ваксинират, но смятат, че всички останали трябва да го направят. Това е нашата психология“, коментира той.
„Не може да има толкова страни със стара демокрация, които са въвели задължителна имунизация, а ние – не“, категоричен бе проф. Гигов.
„Трябва да се търси баланса между здравеопазване, икономика и политика, но когато политиката натежава, балансът не е добър. При нас беше политическо решение ваксинацията да е доброволна и резултатът го виждаме“, подчерта той и изрази мнение, че в някои области ваксинирането е трябвало да бъде задължително, подобно на други страни.
В момента, като се отварят граници, опасността от контакт става по-голяма, предупреди проф. Гигов. „Ето, в момента на границата ние имаме доброволци, защо те да не слагат маски, това са места със струпване на много хора. Освен коронавируса, имаме и грип, и други пролетни вируси“, допълни той.
„Нека не забравяме, че в едно голямо списание – The Lаncet, бе поместена публикация, в която се посочва, че боледуването е 2-3 пъти по-тежко, когато се съчетае грип с коронавирусна инфекция“, даде пример той.