Сп. Nature: Кризата в Украйна и нарастващата опасност от инфекции, която носи
Последните събития в Украйна изправят населението пред реалната опасност от разпространение на редица инфекциозни болести. Заплахата от някои като COVID-19, са очевидни – струпването на хора в мазета, метростанции и импровизирани убежища; липсата на подходящо водоснабдяване и канализация отваря пътя на стомашно-чревните заболявания, а рискът от огнища на полиомиелит и морбили е реално висок. На този проблем се спира статия в сп. Narure.
Достъпът до диагностични услуги и лечение на туберкулоза (ТБ) и ХИВ/СПИН се нарушава, което изостря и без това огромното бреме.
Предизвикателствата
Кризата идва на фона на опустошението, причинено от пандемията COVID-19, която драстично намали достъпа до имунизации и основни здравни услуги, смята Лучица Дитиу, румънски лекар и изпълнителен директор на Партньорството „Стоп туберкулоза“ в Женева, Швейцария.
Поначало нивата на ваксинация срещу COVID-19 в страната са опасно ниски – около 65% в Киев, но до 20% в някои провинции или региони, каза Ярно Хабихт, ръководител на офиса на СЗО в Украйна, което увеличава риска от тежко заболяване. и смърт.
Дългогодишното обществено недоверие към ваксините възпрепятства усилията за имунизация срещу други болести, предотвратими с ваксина, като морбили и полиомиелит.
Полиомиелит
Украйна вече се бори с огнище на ваксинодериватен полиомиелит: миналата година имаше два случая в западната част на страната, последният през декември. Полиовирусът също е изолиран от 19 здрави контакти. (Тъй като полиовирусът парализира само един от около 200 души, които заразява, огнището е много по-голямо, отколкото може да се предположи само броят на случаите.) Конфликтът задържа триседмична кампания за ваксиниране на близо 140 000 деца, която започна през февруари 1; той също засегна наблюдението на полиомиелита, така че вирусът може да се разпространи неоткрит, предупреждава базираната в Женева Глобална инициатива за ликвидиране на полиомиелита.
Морбили
Проблем е и морбили. Тъй като морбили е толкова заразна, „морбили е един от първите проблеми във всяка хуманитарна криза“, казва Джеймс Гудсън, специалист по морбили в Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC). Украйна имаше голямо огнище, което започна през 2017 г. и продължи до 2020 г., с над 115 000 случая. До 2020 г. отчетеното национално покритие с две дози ваксина срещу морбили е достигнало 82%, според CDC, голямо подобрение, но все още не достатъчно високо, за да предотврати смъртоносни огнища. Още по-тревожно е, че в някои области, като Харков, обхватът на ваксинацията е под 50%, където огромен брой хора бягат от конфликта.
„С пристигането на хората трябва наистина да разширим наблюдението в съседните страни за полиомиелит, морбили, а също и COVID, за да сме сигурни, че ги предотвратяваме“, каза на брифинг Хедър Паповиц, мениджър по спешни случаи на СЗО в Украйна. „Доставката на ваксини срещу морбили, полиомиелит и COVID е от първостепенно значение.
Туберкулоза
Украйна има едно от най-високите тежести на мултирезистентна туберкулоза (MDR) в света. Приблизително 32 000 души развиват активна туберкулоза всяка година и около една трета от всички нови случаи на туберкулоза са резистентни към лекарства. Двадесет и два процента от хората с туберкулоза в Украйна са заразени с ХИВ и туберкулозата е водещата причина за смърт сред хората, живеещи с ХИВ. Заболяване, влошено от пренаселеност и бедност, се причинява от Mycobacterium tuberculosis. Той бавно унищожава белите дробове и се разпространява по въздушно-капков път.
Резистентна на лекарства туберкулоза се появява, когато хората не спазват строг ежедневен режим на лечение. „Ако имате туберкулоза или ХИВ, никой няма време да се лекува и да бяга с тях, те едва имат време да вземат децата си и да бягат“, казва Паповиц.
Украинците и опасността от зарази, които могат да донесат
„Всяко прекъсване на лечението ще доведе до резистентна на лекарства туберкулоза, включително MDR-TB“, казва Дитиу. „След 5 години без лечение 50% от хората с белодробна туберкулоза могат да умрат. Междувременно заразявате много хора около вас.”
Диагностицирането и лечението на случаите на туберкулоза вече са намаляли с около 30% по време на пандемията от COVID-19 през 2020 и 2021 г., което води до повишено предаване.
ХИВ/СПИН
Достъпът до лечение на ХИВ/СПИН също е под заплаха в Украйна, която има второто най-голямо бреме на ХИВ/СПИН в Източна Европа. Около 1% от населението е заразено, но процентът е много по-висок в рисковите групи: 7,5% сред мъжете, които правят секс с мъже и почти 21% сред хората, които инжектират наркотици. „Не можете да спрете лечението. Предвид естеството на ХИВ, който носи СПИН и смърт, медицината спасява животи“, казва Раман Хайлевич, директор на Съвместната програма на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS).
Антиретровирусната терапия (АРТ) може да държи ХИВ под контрол и да засили имунната защита, за да се предпази от опортюнистични инфекции като туберкулоза; предотвратяване на инфекция с ХИВ на хора в риск; и предотвратяване на предаването от майка на дете. Когато се приема последователно, АРТ може да потисне вирусния товар до толкова ниско ниво, че човек не може да предаде ХИВ.
Регионална криза
„Преди войната Украйна беше изправена пред задачата да осигури антиретровирусна терапия и войната изостри тези проблеми“, казва Хайлевич, който напусна Киев за Молдова на 4 март. В Украйна в края на 2020 г. приблизително 260 000 души живеят с ХИВ. Само 69% от тях са знаели статуса си, 57% са били на АРТ и 53% са били вирусно потиснати, според UNAIDS. Последната глобална цел на организацията е 95% за всеки от тези показатели до 2025 г.
Военната ситуация допълнително усложнява бездруго нелеката борба с ХИВ/СПИН в страната.
Проблемът се изостри от факта, че в началото на март Украйна очакваше голяма партида антиретровирусни лекарства от Индия. Планът за спешни случаи на президента на САЩ за подпомагане на СПИН в момента се мобилизира за доставка на спешни доставки в склад в Полша; от там ще бъдат доставени в украинските лечебни заведения.
Наркозависимите
Заместителна терапия (OST) с метадон, на наркозависимите също е проблем, амнозина от тях живеят с ХИВ.
„Всичко, което се случва в Украйна, засяга други страни [откъдето хората бягат]“, каза Паповиц, говорител на СЗО, на брифинг, „така че това е истинска регионална криза“.
5 Отговори
[…] Експерти се опасяват от морбили и полиомиелит заради б… […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]