За първи път бюджет, обърнат към извънболничната помощ
Преговорите между Българския лекарски съюз и НЗОК вървят по план и от тях се очаква добър изход. За първи път е гласуван бюджет, който обръща внимание на огромната маса лекари, които работят в извънболничната помощ. Това сподели председателя на УС на БЛС д-р Иван Маджаров пред БНТ днес.

Бюджетът на обществения здравен фонд за тази година има известни промени спрямо досегашните бюджети. „Това е бюджет, който за първи път обърна внимание на огромната маса лекари, които работят в извънболничната помощ, и също насочи много средства към възможността българските граждани да получат повече изследвания в извънболничната помощ“, поясни д-р Маджаров.
По отношение на болничната помощ според БЛС с настоящия бюджет при по-малко заложени хоспитализации има добра възможност за увеличаване на цените на клиничните пътеки. „Аз вярвам, че ще стигнем до един добър изход от тези разговори, за да дадем едно спокойствие и основа за това, което трябва да се случи в следващите месеци като реформа“, коментира д-р Маджаров, визирайки дигитализацията и останалите анонсирани промени.
Председателят на БЛС засегна не новият проблем с кадрите у нас. „Проблемът с кадрите е от повече от 10-15 години, имаше период, в който и приемът, и специализациите бяха много свити на фона на по-ранни години и сега вече виждаме тази дупка, която се оформя във възрастовата характеристика на лекарите. В момента между 30 и 50 години имаме не повече от 15-16%, до 18% лекари“, посочи той и допълни: „Така че този проблем е заложен отдавна и е трудно да бъде решен бързо. Тази и следващата година трябва да се положат усилия, които да дадат старт за решаването му“.
Очаквано, в разговора бе засегната и темата с бежанците от Украйна – както от гледна точка на лечението им, така и във връзка с възможностите за наемането на работа на медиците сред тях.
Що се касае до придобиването на право на работа на украински медици у нас, той отново заяви, че според БЛС процедурата по признаване на квалификацията трябва да се съкрати времево, без да се опростява.
За да работят в здравния сектор у нас, желаещите трябва да подадат молба, да преминат през комисия, която проверява съответствието на дипломата им с установения у нас хорариум, както и да положат изпит по български език.
„Ние казваме, че това трябва да се случи максимално бързо. Не казваме, че трябва да се облекчат условията, защото не бива да забравяме, че право да практикуваш в България е право да практикуваш в Европа – българските лекари имат право без приравнителни изпити да практикуват в Европа. Така че това, което можем ние да помогнем, е като съсловна организация всеки, който желае, да се обърне към нас и ние ще му помогнем в по-бързото придвижване на документите, подаване на молба към МЗ и съответно ще настояваме, ако досега процедурата е отнемала определено време, това време максимално да се съкрати, буквално до дни“, завърши коментара си д-р Иван Маджаров.