Учените предупреждават: „Това е хормон, а не добавка“
Мелатонинът е хормон, който се произвежда в епифизната жлеза в мозъка и като диригент на оркестър синхронизира всички телесни процеси и биоритми. Това достъпно лекарство за безсъние стана много популярно в цял свят, вкючително и в България – мнозина си лягат с хапче мелатонин. Това обаче не е толкова безвреден, колкото се смята.

Лекарите препоръчват мелатонин на всеки, който има затруднения със заспиването, влошава качеството на съня и чести събуждания. Препаратът помага и при джет лаг и на всеки, който работи нощни смени. Огромното предимство на мелатонина е, че той не „изключва” тялото, а само „информира” мозъка за необходимостта от заспиване и ускорява релаксацията. В допълнение, това е лекарство без рецепта, лесно може да бъде закупено в аптека и онлайн магазини.
Екип от учени от САЩ и Китай анализира приема на мелатонин сред възрастните американци от 1999 до 2018 г. и оценява страничните ефекти във връзка с възможно предозиране. Оказа се, че жителите на САЩ приемат „хормона на съня“ два пъти повече, отколкото преди девет години. Според авторите на изследването по време на пандемия тези цифри могат да се увеличат значително.
Експертите отбелязаха друга тенденция, която се появи през 2006 г.: хората все повече злоупотребяват с мелатонин, като приемат повече от препоръчителните 5 mg на ден. Поради популярността и наличността на лекарството, съществува опасна илюзия, че мелатонинът е напълно безвреден и че увеличаването на дозата няма да навреди. Не трябва обаче да забравяме, че това е хормон, а въобще не е хранителна добавка, предупредиха учените.
Прекомерният прием на мелатонин се свързва с главоболие, виене на свят, гадене, стомашни спазми, объркване и дезориентация, раздразнителност, тревожност и лек тремор. Освен това този хормон може да допринесе за силно намаляване на налягането и да причини алергии при взаимодействие с определени лекарства, съобщават авторите на изследването.
„Има мнение, че тъй като е естествено, не може да навреди. Но истината е, че ние просто не знаем за дългосрочните ефекти на мелатонина върху възрастни или деца.“