5 факта за хипертонията, които всеки трябва да знае
Според Световната здравна организация един на всеки четири мъже и една на всеки пет жени страдат от хипертония – състояние, при което кръвоносните съдове са постоянно подложени на повишено налягане, което сериозно увеличава риска от различни патологии.
Пет интересни факта за хипертонията, които всеки трябва да знае; снимка: freepik.com
Хипертонията се подмладява
Съществува устойчив стереотип, че хипертонията е заболяване на възрастните хора, но днес не е необичайно това заболяване да се развива при хора на възраст малко над 30 години. Хипертонията е много коварна и пациентът може да се чувства страхотно в продължение на много години и дори да не осъзнава проблемите с налягането.
Защо е опасно? Ако хипертонията се развие на възраст 30-35 години и през следващите 15 години човек не е знаел за това и следователно не е бил лекуван, тогава до пенсионната възраст той ще дойде със сърдечна недостатъчност или инсулт. Често такива пациенти умират преди да достигнат пенсионна възраст.
За да се открие навреме хипертонията и да се започне своевременно лечение, е достатъчно да се измерва налягането поне веднъж на всеки шест месеца, като се започне от 25-годишна възраст. Просто вземете тонометър.
120/80 не винаги е норма
Днес границата на горното (систолно) налягане се счита за 120 mm Hg. Колкото е по-високо, толкова по-трудно е сърцето да изпомпва кръвта. Продължителното наднормено налягане сигнализира за хипертония.
В скорошно проучване екип от учени от САЩ и Финландия анализира резултатите от четири големи проучвания, които предоставят данни за измерване на кръвното налягане при повече от 27 000 души. 54% от тази извадка са жени.
Учените установиха, че за жените прагът за нормално горно налягане е по-нисък – 110 mm Hg, в сравнение със 120 mm Hg при мъжете. Превишаването на това ниво е свързано с риск от развитие на сърдечно-съдова патология. Установено е също, че жените имат по-нисък праг на кръвно налягане по отношение на риска от всяко специфично сърдечно-съдово заболяване. Учените смятат, че това откритие трябва да бъде причина за преосмисляне на съществуващите препоръки, за да се разработят ефективни мерки за превенция и диагностика на сърдечни заболявания при пациенти.
Симптомите на хипертония при жените преди 60 години често се бъркат с менопауза
Напоследък има все повече доказателства, че опасността от хипертония за жените е силно подценена. Експерти от Европейското кардиологично дружество твърдят, че до 50% от възрастните жени страдат от високо кръвно налягане, което лекарите често приписват на свързани с възрастта хормонални фактори и стрес. В същото време хипертонията при жените е много по-трудна за лечение, отколкото при мъжете, и представлява заплаха за развитието на опасни състояния, включително инсулт и сърдечна недостатъчност.
Експертите призоваха своите колеги да обърнат повече внимание на рисковите фактори за сърдечно-съдови заболявания при жените, като усложнения по време на бременност и раждане, автоимунни състояния и ранна менопауза. Например, прееклампсия, мултисистемно патологично състояние, което се проявява през втората половина на бременността, учетворява вероятността от сърдечна недостатъчност и удвоява риска от инсулт. Жените с признаци на ранна менопауза преди 40-годишна възраст са по-склонни да развият сърдечно-съдови заболявания и този риск се увеличава с 3% всяка година.
Злоупотребата със сол е от значение
Широко разпространено е схващането, че развитието на хипертония се влияе преди всичко от лошата наследственост и продължителния стрес. Наследственият фактор играе роля, това е сигурно. Но само по себе си наследствената предразположеност към артериална хипертония не означава, че човек определено ще се разболее. Стресът също често действа като детонатор, предизвиквайки развитието на хипертония. Въпреки това, дори идеалните условия на живот не освобождават човек от други сериозни рискови фактори.
Една от тях е злоупотребата със сол. Малко хора знаят, че дори без да добавяме сол към храната нарочно, ние консумираме готварска сол три пъти повече от количеството, от което се нуждаем. Излишъкът от натрий в организма допринася за задържането на вода в кръвоносните съдове. Това увеличава натоварването на сърцето и кръвоносните съдове и с течение на времето може да доведе до постоянно повишаване на кръвното налягане.
Хипертонията може да повлияе неблагоприятно мисловния процес и паметта
Миналата година бразилски учени анализираха данни от голямо изследване на когнитивните функции, което включваше над 7000 души. Всички доброволци преминаха тестове за памет, плавност, внимание и концентрация.
Учените очакваха, че рискът от когнитивно увреждане и деменция е по-висок при хора, които са имали хипертония по-дълго. Те обаче открили, че ускоряването на загубата на памет и намаляването на мисленето не зависи от възрастта, на която е започнала хипертонията и колко дълго е продължила. Когнитивното увреждане прогресира както при участниците на възраст под 55 години (в проучването те са групирани в групата на средната възраст), така и при по-възрастните хора. В допълнение, когнитивното влошаване се наблюдава при хора с предхипертония: систолно налягане от 121 до 139 mm Hg и диастолна от 81 до 89 mm Hg.
По-специално, когнитивните способности намаляват по-бързо при хора, които имат лош контрол на хипертонията и чието кръвно налягане остава високо. В същото време причините за лошия контрол са различни: липса на лечение, неефективно лечение, тежки форми на заболяването.