Може би постигнахме колективен имунитет
С ваксинирани и преболедували може би постигнахме колективен имунитет. Това каза по БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни паразитни болести, сега съветник на Столична община по здравните въпроси.

По думите му при 605 (96,3%) клинични проби е установен вирусен вариант Омикрон, 521 от тях са подвариант (ВА.1 или ВА.1.1) и 84 (BA.2). Хоспитализацията при „Омикрон“ е 8-12%, а при BA 2 подварианта на „Омикрон“ само под 1,3%. Това сочат последните данни от анализа на НЦЗПБ и т.нар. вариант на „Омикрон“ – БА.2 се оказва, че не е толкова опасен. „Тоест този вариант протича и доста по-леко“, отбеляза проф. Кантарджиев.
„Омикрон премина през голяма част от българското население. Хората с бустер го прекараха по-леко, за децата също се доказа, че по-леко го боледуват при „Омикрон“ варианта. Проблем с добрия изход от болестта има отново, както и при Делта вариант и Уханския вариант, при възрастните, при хората с хронични заболявания, които не са се ваксинирали все още. А точно те у нас не бяха обект на засилена информационна кампания, че трябва да се ваксинират. И затова точно такива пациенти сега са в болница отново, като при предишните вълни“, обобщи професорът.
„Въпреки, че войната е водещата тема, трябва да знаем, че коронавирусът съществува и заплахата за здравето както за отделния човек, така и за обществата продължава. Важно е да отбележим обаче, че първо започнаха да намаляват новите случаи на заразените в най-засегнатите области в страната, като първо това се вижда за областите – Благоевград и София – град. Последно и с по-бавни темпове намаляват новозаразените във Варна и Източна България. Това доведе и до намаляването на натиска върху болниците, като аз следя ежедневно тези процеси за лечебните заведения в столицата“, каза още проф. Кантарджиев.