Разпоредена е проверка за „вързаните“ бебета в МБАЛ – Сливен
„Получих сигнал от майка, която е лежала с детето си в педиатрията, за това, че бебетата са връзвани в креватчетата си, и разпоредих проверка“, каза директорът на болницата д-р Васислав Петров и заяви, че ще проучи какви са сигналите и ще се запознае с всички гледни точки.. По думите му има подобна практика, но тя се нарича фиксиране и се използва за ограничен период от време, когато бебетата са сами.
Става въпрос за сигнал от майка, за бебета, вързани за леглата си в педиатрично отделение в МБАЛ – Сливен. Майките в града коментират в социалните мрежи, че това е масова практика в болничното отделение, като малките деца са оставени без лекарски надзор.
„Децата се връзват, за да се предпазят от наранявания на абоката, ясно е, че няма как при тях да има някой по 24 часа“, казва Мария Георгиева, една от майките, които подават сигнала.
От думите на г-жа Георгиева се разбира, е тя обвинява персонала не толкова, че бебтата са вързвани, а аз липсата на отношение и гръжа към малките пациенти. „Имаше едно бебенце на три месеца със секрети в носа, с часове плачеше и се дереше, то се давеше. На момичето, което лежеше в другата стая, също му направи впечатление. Излязохме в коридора, искахме да помогнем на това дете, да го вдигнем и да го потупаме, но нямаше как, като беше вързано и освен това се карат като влизаме вътре. Решихме да се обърнем към медицинско лице. Намерихме една сестра, а реакцията й беше недоволство. Влезе вътре и затвори вратата, за да не се чува ревът на бебето“, разказа още майката.
Майка, която била с бебето си в детското отделение на болницата в Сливен преди година и половина, разказва, че най-шокиращо било състоянието на бебетата, приети сами, без майките си. „Бяха вързани, краченцата им, ръчичките – нямаха възможност да помръдват изобщо. Като попитах защо са вързани, ми казаха, че уж да не се наранят, да не се ударят. Вързани са с бинт и ги оставят, не ги хранят, главно за да не се налага да ги подсушават. По цяла нощ плачат, на човек му се свива сърцето като ги погледне“, разказва жената, пожелала анонимност.
По-късно пред bTV главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев също потвърди, че има подобна практика за обездвижване, когато бебетата са сами и трае вливането на лекарствата им. „Трябва да бъдем много внимателни по отношение на точното използване на това фиксиране, защото без него няма как да стане. Най-малките деца трябва да бъдат обездвижени, докато тече системата“, каза той.
Доц. Кунчев обаче каза, че макар и да не оправдава никого, трябва да се обърне внимание колко са медицинските сестри в България. „Могат ли тези хора да се грижат както трябва, ако са недостатъчни като персонал? За такова отношение не можеш да оправдаеш никого и ако това се потвърди, виновните трябва да си получат заслуженото, но трябва да отчитаме всички факти и дали са в състояние да си изпълняват задълженията, когато са наполовина по-малко от необходимото в страната“, каза той.
Главният държавен здравен инспектор допълни, че очаква министър Сербезова да назначи проверка по случая.