Създадоха здрав синтетичен емайл за покритие на зъбите
Екип от учение от Китай и Мичиганския институт по транслационни нанотехнологии са разработили синтетичен емайл със свойства, подобни на естествения зъбен емайл. В статията си, публикувана в списание Science, те описва своя емайл и твърди, че при тестовете се е справил дори по-добре в сравнение с естествения емайл.

Изследователите са създали аналог на емайла, който предполагат, че някой ден може да се използва за запълване на емайла на човешките зъби.
Човешкият емайл е толкова здрав и същевременно леко еластичен е, и се състои от малки пръчици от калций, които са опаковани плътно заедно като моливи в кутия. В новата разработка изследователите се опитват да имитират зъбния емайл възможно най-добре, като произвеждат материал, използвайки покрити с хидроксиапатитни нанопроводници в аморфна междугрануларна фаза (AIP – amorphous intergranular phase), които са подравнени успоредно с помощта на техника на замразяване, включваща прилагане на поливинил алкохол.
Зъбният емайл е тънкият външен слой на нашите зъби и е най-твърдият биологичен материал в човешкото тяло. Джао и др. разработи аналог на емайла, състоящ се от сглобени хидроксиапатитни нанопроводници с аморфни междугрануларни фазови сегменти, подравнени с помощта на мащабируемо двупосочно замразяване в присъствието на поливинил алкохол. Изкуственият зъбен емайл е проектиран да имитира точно състава на естествения материал, възпроизвеждайки формите и размерите на биологично открити компоненти и организацията на техните интерфейси. — MSL
Изследователите прилагат емайла към различни форми, включително човешки зъби, и след това тестват колко добре се представя. Те откриват, че има висока степен на твърдост, здравина и също така е леко еластичен. Те също така откриват, че в повечето от техните тестове синтетичният емайл превъзхожда естествения емайл.
Изследователите планират да продължат да тестват своя материал, за да се уверят, че ще издържи в сурови среди като тези в човешката уста. Те също така ще трябва да покажат, че е безопасен за употреба при хора и че може да се произвежда масово.
Те отбелязват, че ако техният емайл премине всички подобни тестове, той може да се използва не само в стоматологията – те предполагат, че може да се използва за покриване на пейсмейкъри, например, или за укрепване на кости, които са били повредени или износени заради употреба или болест.
––––––––––––––––––––––––––––
Източник: Researchers create strong synthetic enamel similar to natural tooth covering
Bob Yirka, Science X Network, Phys.org