Бюджетът на НЗОК – бюджет на застоя, реформата – през лятото
Реформи в сектор здравеопазване ще бъдат предложени, но в средата на годината. Това заяви в парламента управляващата коалиция и заедно с опозицията одобриха на първо четене бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г. „Против“ гласуваха ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане“.
Председателят на здравната комисия Антон Тонев припомни, че в средата на годината законът за парите на държавата ще бъде отново актуализиран, като в него да бъдат заложени и системни промени и че това ще бъдат първите стъпки към промяна на финансирането в здравната система, тоест към отмяна на клиничните пътеки.
Въпреки традиционните критики предвижда се бюджетът на НЗОК да задели половината от парите за здравеопазване да бъдат разходвани за болнично лечение: 49.8% от парите да бъдат разходвани за болнично лечение, при среден дял в Европейския съюз е около 30 на 100.
Настоящите разчети предвиждат общо 280 млн. лв. повече за първична и специализирана извънболнична медицинска помощ, както и медико-диагностична дейност (има се предвид прегледи и изследвания при личния лекар и специалисти), опозицията изрази мнение, че средствата няма да са достатъчни и че само с увеличаването на средствата достъпът до здравни услуги няма да се промени.
„Това са възможностите, пред които нашата страна е изправена“, парира недоволството доц. Антон Тонев („Продължаваме промяната“), председател на здравната комисия.
Според разчетите се очаква да постъпят общо приходи и трансфери в размер на 6 050, 7 млн.лв., или с 604,4 млн.лв. повече от 2021 г. Здравноосигурителните приходи се предлага да бъдат в размер на 5 802,5 млн. лв. или с 697,1 млн. лв. повече от 2021 г.
От здравноосигурителни вноски сe очаква да постъпят 3 760,0 млн. лв. или 433,9 млн. лв. повече от 2021 г., и от трансфери за здравно осигуряване от централния бюджет 2 043,3 млн. лв., или с 263,2 млн. лв. повече от трансфера за 2021 г.
При приходите от здравноосигурителни вноски са отчетени ефектите от увеличаване от 1 април т.г. на размера на минималната работна заплата от 650 лв. на 710 лв.; на размера на максималния осигурителен доход от 3000 лв. на 3 400 лв. и др.
От неданъчни приходи – глоби, санкции и наказателни лихви за 2022 г. е предвидено да постъпят 23,2 млн. лв., което е с 2,7 млн. лв. повече в сравнение с 2021 г.
Предвидени са трансфери от Министерството на здравеопазването за финансиране на разходите за лекарствени продукти – ваксини и дейности по прилагането им от 6,6 млн.лв . За дейности за здравно неосигурени лица – 8,8 млн. лв.; за лечение на деца до 18 годишна възраст и на лица над 18 годишна възраст – 37,2 млн. лв., .За медицински изделия, помощни средства, приспособления за хората с увреждания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване – 38 млн. лв.. Общо за 2022 г. са предвидени 106,6 млн. лв. – с 23,2 млн. лв. повече в сравнение с миналата година..
В проектобюджета на Здравната каса са заложени разходи и трансфери от 6 050,7 млн. лв. От тях за текущи разходи се предлагат в размер на 5 871,7 млн. лв., като тази сума е по-голяма с 583,5 млн. лв. от 2021 г. .
За първична извънболнична медицинска помощ се предвиждат 363,7 млн. лв. или с 95 млн. лв. повече от 2021 г. . За специализирана извънболнична медицинска помощ (вкл.за комплексно диспансерно наблюдение) 380,2 млн. лв., или с 95 млн. лв. повече от м.г..
За дентална помощ се предвижда да бъдат заделени 239,7 млн. лв., което е с 24,3 млн. лв. повече от 2021 г.; за медико-диагностична дейност 207,3 млн. лв., или с 90 млн. лв. повече от 2021 г.
За лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели за домашно лечение и за лекарствени продукти за лечение на злокачествени заболявания,при животозастрашаващи кръвоизливи и спешни оперативни и инвазивни интервенции при пациенти с вродени коагулопатии, включени в пакета здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, и прилагани в условията на болнична медицинска помощ, които НЗОК заплаща извън стойността на оказваните медицински услуги – 1 510,4 млн. лв., или със 153,4 млн. лв.
За медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ са предвидени 116 млн. лв..
В бюджета на НЗОК за тази година са предложени разходи за персонал в размер на 56,2 млн. лв., което е с 0,2 млн.лв повече от миналата година. За издръжката на административните дейности по здравното осигуряване за 2022 г. се предлага да се изразходва сумата 30,6 млн. лв.
За 2022 г. плащанията за сметка на средствата от трансфера на Министерството на здравеопазването, съгласно закона, са в размер 106,6 млн. лв., т.е. с 23,2 млн. лв. повече в сравнение с 2021 г.
За резерв, включително за непредвидени и неотложни разходи, са предвидени 174 млн. лв. или с 20,9 млн. лв. повече от 2021 г.
Любомир Каримански („Има такъв народ“), председател на бюджетната комисия, обяви, че проектът предвижда увеличение на средствата с 11% спрямо миналата година, докато по време на управление на ГЕРБ, парите са били средно с 8% повече. Обяви се за търсене на критерии за ефикасност за изразходване на средствата в близко бъдеще.
Още в началото на дебата ГЕРБ-СДС и ДПС обявиха, че няма да подкрепят предложения от управляващото мнозинство бюджет за здравеопазване. Депутатът от ДПС Хасан Адемов каза, че проектът е „копи-пейст“ и може да се определи като бюджет на застоя. Колегата му Александър Симидчиев от „Демократична България“ го репликира, че бързата промяна в здравеопазването е все едно да дадеш на пациент калий не капка по капка чрез банка, а венозно, с което да го убиеш. По думите му за качествена реформа е нужно десетилетие.
В характерния си стил на говорени бившият министър на здравеопазването и настоящ депутат от ГЕРБ-СДС проф. Костадин Ангелов определи проектозакона за парите за здраве като „бюджет на измамата“, защото не изпълнявал заявките на коалицията за реформа в системата, нито предвиждал подобряване на контрола как се харчат средствата.
„Има ли срамът почва у нас? Да си бил министър и да си имал възможност да я оправиш, а да оставиш система в това състояние, това как се нарича“, репликира Настимир Ананиев от „Продължаваме промяната“.
1 Отговор
[…] […]