След трагедията във Враца – за вината и правилата
След трагедията във Враца въпросът, който трябва да си зададем е не каква е диагнозата за смъртта, а какво е довело до подобно отношение и подобна липса на организация. Това коментира в студиото на Българска свободна телевизия адв. д-р Мария Петрова, специалист по медицинско право.
Казусът във Враца
Случилото се достигна до обществото чрез един аматьорски направен запис. И макар една голяма част от хората да се възмутиха, че някой го е заснел, той показа най-неприятното лице на трупаните с години проблеми в здравеопазването. Случилото се не е за първи път и потърпевшите са не малко хора, продължи коментара си адв. Петрова.
Казусът във Враца нагнети още повече съществуващия конфликт между лекари или медици изобщо и обществото. Причините за това са много и различни: лоша организация, лошо управление, недобро финансиране на спешната помощ, липса на кадри, липса на разписани, ясни правила и алгоритми, стандарти, липса на добра медицинска практика за спешната помощ.
Кой трябва да поеме отговорността?
Отговорност трябва да се търси на всички нива, включително и персонална, защото „колективната отговорност винаги е безотговосност“, смята адв. Петрова. „Тя трябва да е от управителя на болничното зеведение, който трябва да създаде вътрешен ред, по който да се приемат пациентите. съществуващият стандарт по спешна медицина изисква пациент, в такова състояние, за определено време да е приет от екип от специалисти“, каза още тя.
„Липсатаа на достатъчно познания и опит също не са оправдание за поведението на служителката на регистратурата. Ако въпросната служителка е наистина медицинска сестра, то тя, според Наредба 1 от 2011 г., трябва да може да различи спешно от неотложно състояние и плановия прием.“
„Нито една процедура, нито един тест, нито една административна или бюрикратична ситуация, не могат да бъдат повод или предпоставка да не се положи грижа за здравето на пациента.“
Подобно поведение, при други обстроятелства, Наказателният кодекс квалифицира като злепоставяне. Защото всеки, който е приканен да окаже помощ на някой в безпомощно състояние, носи наказателна отговорност за това. Още повече, когато това се случва с медицинско лице, в лечебно заведение и то в Спешно отделение, каза още специалистът по медицинско право.
Реформата в здравеопазването
Всяка власт в последните 30 години, използваше здравеопазването като популистки метод да дойде на власт или да се закрепи, да изчерпи максимално ресурсите на тази система, без да се стигне до нещо напълно позитивно.
Реформа, без подробен и обоснован анализ на състоянието, е немислима. Реципирането на правила от Европа и САЩ е лесно, но не винаги приложимо за нашите условия. Ако социално-икономическите и човешки ресурси не го позволяват, то тогава правилата остават единствено само на хартия. Лобистки разписаните правила, с цел нечие облагодетелстваве, не са тези правила, от които се нуждае здравеопазването ни, коментира адв. Петрова.
„Има ясно разписани процедури за това как се приемат законите, правилниците. Страната ни от 2013 година се бори за въвеждане на добра медицинска практика за всяка специалност. Върховният съд отмяни голяма част от медицинските стандарти и вече година и половина държавата бездейстава“.
Контролът
Как, като нямаме правила, да упражняваме контрол, как, когато нямаме контрол, търсим отговорност, как, когато всеки се чувства безнаказан, да очакваме някой да работи според тези правила?
Процедурите, като механизъм и начин, са ясни, но ни липсва воля, липсва ни, смея да кажа, мениджърски подход, липсва ни и достатъчно обучение в тази посока.
„Здравният мениджмът, управлението на здравеопазването, дори медицинското право в страна, се развиват емперично, а нищо, което се развива емперично, не може да бъде възможно най-доброто. Без теория, всяка практика е порочна.„
Реформа в спешната помощ и обезпеченист с кадри – приоритет на парламента
Доплащането в здравеопазването
Що се отнася до критиките, че в нашето здравеопазване доплащанията са повече от 50% и сред най-високите в Европа, адв. Петрова сподели следното:
„Българинът живее в една илюзия, че здравеопазването е безплатно. Също живее с илюзията, че бидейки здравно осигурен, на него му се дължи здраве. Въпреки негативите на здравеопазването и здравноосигурителната система, българинът е един от европейците, които най-бързо достигат до болница и до специалист.
Доплащането идва от това, че медицинските изделия не винаги биват покривани, една голяма част от медикаметите и лекарствата – също. И това не е добре комуникирано към гражданите, особено здравно осигурените.“
Отделно от това Спешната помощ винаги се е оказвала една широко отворена врата в здравеопазването. Малко екипи, малко специалисти, но всеки здравно неосигурен използва спешната помощ да се добере до болница или до лекар, ангажирайки кадрови и финансов ресурс на държавата, защото бюджетът за спеанта помощ идва от другаде.
Освен това липсата на здравна култура и традиции за профилактика у нас е една от причините за доплащането.
Системата, по която бе създадена доболничната помощ и в частност ОПЛ, също работи донякъде порочно, защото те бяха превърнати в едни администратори, които се оказаха на „вратата“ за раздаване на входните бележки, талони и т.н. за съответните специалисти. И всичко това води до следващите пороци – че някой трябва да плати, за това, което други не са платили, сподели специалистът.
Случилото се във Враца не е инцидент, това е една изключително порочна практика
Липсата на обективен анализ и статистика
„Статистическите данни в България често са изкривени и предпостава за това са липсата на електронно здравеопазване и електронни досиета. В страната ни липсват и стандарти за водене на медицинска документация. Факт e, че липсата на електронно досие изкривява истината за това от какво най-често боледуваме, от какво най-често имаме нужда и респективно от какво умират хората.
България остана една от малкото страни в света, които не разработиха своя система за лечение на Ковид-19. В условията на пандемия никой не зададе въпроса с какво качество се лекува българския пациент в което и да е лечебно заведение в страната.“
Зеленият сертификат
„Що се касае до зеления сертификат, той беше просто един унифициран документ и стойността, която му се предаде беше изключително погрешна. Не може с него да се дават или ограничават права, Целта е да се спре разпространението на заразата и максимално добре да се борят с негативните последици от това.
Адекватни системи, създаващи адекватни данни, анализирани по адекватен начин, но не в порецица от проекти и поръчки за милиони, за да продължим по-научени, по оптимистични и по-здрави. Медицинам базирана на доказателства, а не на политически решения, да даваме достаъчно за здрваната система, когато сме здрави, за да не ни се налага да даваме, когато сме болни. Пътят към по-доброто здравеопазване минанава през по-доброто гражданско самосъзнание, по-добрата здравна, правна култура, по-добри решения по време на избори и известна доза човеколюбие, за да не наблюдаваме кадри, каквито наблюдавахме във Враца“, завърши коментара си адв. Мария Петрова.
Цялото интервю ТУК: https://bstv.bg/news/aktualno-ot-denia-s-vodeshch-nikolai-grozdanov-4-2-2022
2 Отговори
[…] След трагедията във Враца – за вината и правилата […]
[…] Спешната помощ – една широкоотворена врата за здравно… […]