Поне 20% увеличение на клиничните пътеки
Цените на клиничните пътеки не са ревизирани сериозно вече почти 10 години, а медицинският персонал очаква добри възнаграждения. Освен това вече две години и половина сме в пандемична обстановка. Трябва да има 20% – 25% увеличение на клиничните пътеки, посочи тя. Това каза пред Нова телевизия адв. Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация.
Коментирайки темата за цените на клиничните пътеки, тя обясни, че подходът при увеличението на цените трябва да бъде диференциран.
Адв. Димитрова посочи още, че нормалното фунциониране на болниците изисква нормални условия на труд, без напрежение и несигурност дали ще могат да си платя сметките за ток и да нямаме ясен сигнал какво ще се случи оттук нататък.
Ако сметката на едно болнично заведение през януари 2021 г. е била 20 хиляди лв., то сега е над 55 хиляди лв., т.е. има около три пъти увеличение, но в зависимост от размера на болницата, ако тя например е на павилионен тип – ако сметката е била 200 хиляди лв., сега е 600 000 лв.
Тя бе категорична, че ще се наложи за втори път организацията да реагира, защото след първата им декларация, вместо отговор, Енергийната комисия на Народното събрание е излязла с решение, че болниците няма да се компенсират и те отново са били поставени в една обща група с другите субекти.
Адв. Димитрова подчерта, че е много съществено болниците да бъдат изведени и обособени в една отделна група, защото те не само се финансират по друг начин, но имат и различно значение за българите и националната сигурност на страната.
„Няма как да се реже от каквото и да е, проблемите се наслояват, защото в момента сме в процес на предоговаряне на клиничните пътеки. Ние борим тази инфлационна тенденция, която ни наложи увеличението на тока и газта, но ние имаме и множество други компоненти, които формират нашите разходи“, каза тя.
„Чух неофициално, че ще има някакво решение, което ще компенсира цените на тока. Болниците трябва да бъдат чути“, категорична бе тя.
„Не може към нас да са поставени всички изисквания и в същото време никой да не се интересува какво казваме“, подчерта адв. Димитрова.
Според анализите на ББА най-недофинансирани са процедурите, трябва да се започне оттам, но като цяло трябва да има цялостен поглед върху проблема.
Размерът на потребителската такса също трябва да бъде променен, защото тя не е ревизирана от 6 години, допълни председaтелката на ББА.
„Това са само малки примери за това, че здравеопазването е замразено“, обобщи адв. Димитрова.
1 Отговор
[…] 20-25% увеличение на клиничните пътеки иска ББА […]