Случилото се във Враца не е инцидент, това е една изключително порочна практика
„Това не е инцидент. Това е една изключително порочна практика, която в годините наблюдаваме и за съжаление се поемат винаги ангажименти нещо да се промени в Спешната помощ, но нищо не се променя.„ Това обясни в интервю за предаването „Нещо повече“ на програма „Хоризонт“ адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова по повод трагичния инцидент във Спешно отделение – Враца.
Коментирайки случая с починалата жена пред Спешното отделение във Враца 44-годишна жена, адв. Петрова каза още следното:
„В Спешната помощ, но нищо не се променя. Мога да припомня един случай, когато мъж беше закаран пред „Пирогов“ и върнат с линейката, а по-късно почина. Тогава неговата съпруга беше написала отворено писмо до тогавашния министър на здравеопазването. Последваха много закани, много оставки и нищо не се промени“, коментира адв. Мария Петровa.
„Спешната помощ работи изключително неадекватно, и вина за това носят не конкретните лекари, които обслужват линейките, тук вина носят управляващите, които за толкова години не успяха да разберат, че не всяка една европейска практика е най-добра. Тези, които не успяха да реформират единен европейски номер 112, а се взеха не малко пари този номер да проработи“ каза адв. Петрова и поясни:
„Болниците имат едни диспечери, които нито са полицейски служители, нито имат медицинско образование. Това са едни хора, които просто препредават една информация. Доста често се получава ефектът на разваления телефон.
„Спешната помощ не е добре финансирана и в същото време продължава да работи въпреки всичките си пороци, да не кажа, че има хора, които добруват благодарение на пороците в Спешната помощ. Това са нелепи порочни практики и е крайно време някой да понесе отговорност, а още по-добре ще е да променим системата, така че това да е последният подобен случай“.
Според адв. Петрова без промяна на системата като цяло, истинска промяна към по-добро няма да има.
Няма правила и алгоритми за действие в Спешната помощ
Помолена да коментира срока на „зелените сертификати“, специалстът каза следното:
„Много е погрешно да смятаме, че зеленият сертификат е някакъв документ, който изначално ни дава някакви преимущества, права и така нататък. В началото още, когато се заговори за зелените сертификати, това беше един инструмент, с който Европейската комисия искаше да измерва в различните държави каква е степента на ваксиниране и отделно от това да могат да се проследяват заразоносителите чрез тестовете, които се правят, за да се сдобием с този документ. В един момент се стигна дотам, че зеленият сертификат се яви един документ, който дава или ограничава права, нещо, което не трябваше да се допуска“.
Цялото интервю с адв. Мария Петрова можете да чуете от звуковия файл.
6 Отговори
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]