Връзката ваксинация – пост Covid синдром
Продължителният COVID е пост-тежък остър респираторен синдром, причинен от коронавирус 2 (SARS-CoV-2), характеризиращ се с липса на възстановяване седмици или месеци след остърия стадий на заболяването. Ефективността на ваксините срещу COVID-19 срещу дългосрочните симптоми на COVID-19 не е добре проучена, затова въпросът дали ваксинацията е свързана с честотата на докладвани дългосрочни симптоми след инфекция със SARS-CoV-2 е важен и все още стои открит, коментира статия, поместена в MedRxiv.

Израелски учени са се опитали да открият зависимост между ваксините и честотата на т.н. дълъг ковид. За целта те са поканили хора, които са преминали PCR тестване за SARS-CoV-2 инфекция в няколко болници за периода между март 2020 г. и ноември 2021 г.. На участниците е било предложено да попълнят онлайн въпросник, който включва изходни демографски данни, подробности за техния остър епизод и информация за симптомите, които изпитват в момента. Използвайки биномна регресия, изледователите са сравнили ваксинираните индивиди с неваксинирани и неинфектирани индивиди по отношение на самоотчитаните симптоми след остра инфекция.
В проучването са взели участие 951 заразени и 2437 незаразени лица. От заразените 637 (67%) са били ваксинирани. Най-често съобщаваните симптоми от тяхна страна са;
- умора (22%),
- главоболие (20%),
- слабост (13%),
- постоянна мускулна болка (10%).
След коригиране на времето за проследяване и изходните симптоми, учените стигат до заключението, че при тези, които са получили две дози ваксина, е по-малко вероятно да съобщават за някой от горните симптоми, отколкото неваксинираните индивиди – съответно с 64%, 54%, 57% и 68% (коефициенти на опасност 0,36, 0,46, 0,43 ). , 0,32, р<0,04 последователно).
Получилите две дози по-рядко съобщават за някой от тези симптоми, отколкото хората, които преди това не са съобщавали за инфекция със SARS-CoV-2.
Горните наблюдения налагат заключението, че ваксинацията с най-малко две дози от ваксината срещу COVID-19 се свързва със значително намаляване на броя на съобщенията за най-честите пост-остри симптоми на COVID-19.
„Нашите резултати показват, че в допълнение към намаляването на риска от остро заболяване, ваксинацията срещу COVID-19 може да има защитен ефект срещу продължителен COVID“, пишат учените.
––––––––––––––––––––––––––
1 Отговор
[…] Връзката ваксинация – пост Covid синдром […]