Личен опит: Споделено от САЩ
Омикрон-вълната започна да отминава в Чикаго, но изглежда предстои в България, затова ще споделя наблюденията ми от последния месец от University of Illinois at Chicago, където бях 2 седмици с екип Вътрешни Болести и в момента продължавам медицински консултации за лежащо болни. Това сподели д-р Стефан Чернодрински.

Д-р Чернодрински прави опит за систематизиране на разликите в протичането на ковид-вълните преди Омикрон.
- Новите случаи в града и щата достигнаха в пъти по-високи стойности, и макар че наистина по-голяма пропорция пациенти са с по-леко протичане, нашата болница, както и всички останали, се напълниха в рамките на 1 седмица с Ковид-положителни пациенти. Дори и при безсимптомните и тези с леко протичане е необходима изолация и е неизбежно забавянето на изследвания и манипулации.
- Невиждано досега за нас вътреболнично заразяване на пациенти въпреки наличните мерки. Повечето от тях с леко или безсимптомно протичане, но изискващи изолация.
- Рекорден брой персонал с положителни тестове, дължащи се на извънболнично, но и вътреболнично предаване, и макар че намалихме срока на карантината при ваксинирани (при нас целият персонал е ваксиниран, и повечето и с 3-та доза) и безсимптомни, се получи недостиг на персонал от всички нива.
- При немалка част от пациентите причината за хоспитализация не е свързана с Ковид, което може да доведе до диагностични и терапевтични грешки поради инерцията (availability bias). Например пациент с остра хипоксемия, Ковид (+), но без белодробни промени на рентген и ултразвук на бял дроб – диагнозата не беше Ковид пневмония, а белодробна емболия; към антикоагулацията обаче не трябва да се добавят кортикостероиди и ремдесивир, особено ако възпалителните маркери не са повишени (реален случай).
В отсъствието на Ковид пневмония фебрилитетът може да се дължи на бактериална инфекция другаде – пиелонефрит, мекотъканна инфекция, ендокардит, и т.н., на медикаментозна реакция – диференциалната диагноза може да бъде дълга.
Почти без изключение тежко болните пациенти са или неваксинирани, или с тежка имуносупресия, при нас най-често след бъбречна трансплантация.
„В лечението няма новости. Моноклоналните антитела нямат ефект при Омикрон, освен може би сотровимаб. Има добър и значителен ефект от 3-дневна амбулаторна инфузия на ремдесивир при амбулаторни пациенти с висок риск от усложнения (New England Journal of Medicine, DOI: 10.1056/NEJMoa2116846). Паксловид и молнупиравир нямаше допреди седмица“, завърша коментара си д-р Чернодрински.