Учени за връзката между антиковид ваксините и безплодието
Твърденията, че ваксинациите срещу SARS-CoV-2 влияят негативно върху способността за създаване на потомство както сред мъжете, така и сред жените, са мит. Това показват новите данни за връзка между ваксините и безплодието, които станаха ясни след скорошни доклади за променен менструален цикъл при ваксинираните жени.
Учени от Бостънския университет (САЩ) не откриха връзка между ваксинацията срещу коронавирус и плодовитостта (вероятността от зачеване по време на менструалния цикъл) при жени или мъже партньори, които са получили ваксини Pfizer-BioNTech, Moderna или Johnson & Johnson.
Напротив, резултатите показват, че инфекцията с COVID-19 сред мъжете може временно да намали плодовитостта. Този резултат можеше да бъде избегнат с навременна ваксинация, подчертават учените.
„Много хора в репродуктивна възраст посочват опасенията относно плодовитостта като причина да не се ваксинират. Нашето проучване показва за първи път, че ваксинацията срещу COVID-19 при нито един от партньорите не е свързана с плодовитостта сред двойките, които се опитват да забременеят по естествен път“, каза водещият автор на изследването Амелия Веселинк (Wesselink)
Веселник и нейните колеги анализираха данни от повече от 2000 мъже и жени, живеещи в САЩ и Канада. Участниците предоставиха социално-демографски данни, както и информация за начина на живот, медицинските фактори и характеристиките на своите партньори от декември 2020 г. до септември 2021 г.
Изследователите са изчислили шанса за зачеване на менструален цикъл, като са използвали датите на последния менструален цикъл, неговата типична продължителност и състоянието на бременността. Коефициентите на плодовитост сред участниците от женски пол, които са получили поне една доза от ваксината, са практически идентични с тези на неваксинираните жени.
Антиковид ваксините и продължителността на менструалния цикъл при жените
Фертилитетът също е подобен за партньорите мъже, които са получили поне една доза ваксина срещу COVID-19, в сравнение с неваксинираните мъже. Въпреки че самата инфекция с COVID-19 не е силно свързана с плодовитостта, мъжете, които са дали положителен тест за COVID в рамките на 60 дни, имат намалена плодовитост в сравнение със здрави мъже. Тези открития подкрепят предишни проучвания, които свързват инфекцията с COVID-19 при мъжете с лошо качество на спермата и други репродуктивни нарушения, съобщават учените.
Новите данни също помагат да се разсеят страховете относно ваксините срещу COVID-19 и плодовитостта, породени от съобщенията за жени, претърпели промени в менструалния цикъл след ваксинация, казаха изследователите.
Неправилни кръвотечения у жени след анти-ковид ваксини – коментар на д-р Аспарух Илиев