Критерият „интензивни легла“ означава закъснели мерки
Планът срещу COVID кризата е сериозно влошен и няма да доведе до добри резултатите. Това сподели бившия здравен министър д-р Илко Семерджиев в студиото на „Здравей, България” и очерта основните проблеми пред плана.

Според г-н Семерждиев приемането на интензивните легла като водещият фактор – най-тежкият фактор – се пропуска основата на здравна пирамида – това е първичната здравна помощ, която се оказва от общопрактикуващите лекари. Вторият етаж е извънболничната медицинска помощ. „И този етаж го пропускаме. Третият етаж е болничната помощ. Има вече разкрити специализирани над 7000 COVID легла. Отиваме в клиниките по анестезиология, реанимация и интензивно лечение. Пропускаме и тях. И отиваме директно в интензивните легла“, коментира Семерджиев.
По думите му анализът по три критерия – първият – процент натовареност на интензивните легла, вторият – скорост на запълване на интензивните легла и третият – заболеваемост на 14-дневна база, означава, че при това положение, чак в 3 и 4 фаза ще се вземат мерки. „На практика няма да се вземат мерки. Вместо да се опитаме да се опитаме да запазим здравите, да не стигаме до хоспитализация, а да хоспитализираните да стигат до интензивни, ние казваме, че ще вземем мерки, когато видим, че интензивните легла са пълни”, каза бившият здравен министър.
Според него още в началото на пандемията е направен лош избор. „Всички болници бяха превърнати в инфекциозни. Това доведе до пагубни резултати. Превърнахме болниците в едва ли не дистрибутор на заразата. А е важно всички, които боледуват, но не са с COVID, да продължат своето лечение, което означава, че в повечето болници трябва да продължи нормалното лечение на болните. Когато болниците са затворени, всички нозологии страдат”, обясни д-р Семерджиев.
„Когато направите поне на областно ниво една болница, която да се занимава само с COVID, другите болници могат да се грижат за останалите болни. Имаме свръхсмъртност от COVID. От 39 644 само 7000 не са свързани с коронавируса“, допълни той.
Д-р Семерджиев беше категоричен, че мерките не са само медицински и водят след себе си социални и икономически мерки, но междуведомствената координация не може да бъде направена дори от министър.
„Най-ниското ниво, на което се извършва такава координация, е вицепремиер, за да може да има поглед отгоре върху различните аспекти“, уточни той.