Учен: Липсата на антитела не значи, че липсва имунитет към COVID-19
Ниските нива на антитела или липсата им при преболедували COVID-19 не са доказателство за отсъствие на имунитет към заболяването. Това заяви акад. Виталий Зверев от Руската академия на науките, ръководител на Института по серуми и ваксини „Иля Мечников“, цитиран от в-к „Известия“.
„При пациенти, прекарали COVID-19, понякога дори в тежка форма, нивото на антитела може дори да не може да се отчете или да е много ниско. Но клетките на паметта намират причинителя на заболяването, а това е знак, че при повторно попадане на антигена, организмът ще отговори, както трябва. Имаме няколко пациенти, които са прекарали коронавирус и са загубили напълно антителата си към него, месец по-късно се заразяват, но нито един от тях не се разболява под никаква форма. При тях се появиха отново антитела в много по-висок титър, отколкото веднага след заболяването“, каза Зверев, по време на работната среща по изследване на клетъчния имунитет и неговата роля в борбата срещу коронавируса в държавата.
Според него това означава, че повторното попадане на антигена веднага се активират Т-клетките, които предотвратяват развитието на заболяването.
Академик Зверев посочи, че при тези, които са имали коронавирус, дори и в тежка форма, антителата може да не са твърде високи. В същото време клетките на паметта определят причинителя на заболяването, което показва формиране на имунитет, подчерта Зверев.
SARS-CoV-2 блокира вродения имунитет
При тези пациенти антителата се появяват в по-висок титър, отколкото веднага след заболяването, добави Зверев.
По-рано директорът на център „Гамалея“ Александър Гинцбург обяви началото на клинични изпитания на лекарство срещу коронавирус на базата на моноклонални антитела. Той уточни, че първата и втората фаза на изпитанията ще отнеме три и половина до четири месеца. „Надявам се, че ще видим това лекарство през втората половина на пролетта“, добави той. Специалистът подчерта, че ефективността на лекарството вече е известна от западните аналози.
1 Отговор
[…] Учен: Липсата на антитела не означава, че липсва имунит… […]