Бебетата, родени по време на пандемия, показват признаци на изоставане в развитието
Процентите на депресия и тревожност при бременните жени по време на пандемия са се удвоили, а това неизбежно ще повлиява на развитието на бебетата, родени в ерата на COVID-19. Учени от Колумбийския университет публикуваха междинни резултати от текущо проучване на здравето на майките и децата в списанието JAMA Pediatrics, според което пандемията може да остави сериозна следа в живота на тези деца.

Средно 35% от майките на деца в училищна възраст съобщават за симптоми на депресия по време на пандемията, докато разпространението на това психично разстройство не надвишава 19% до 2020 г. При 31% от жените учените идентифицират клинично значими симптоми на тревожно разстройство, се казва в проучване, публикувано по-рано в The Lancet Psychiatry.
За да преценят как пандемията се е отразила върху развитието на бебетата, родени от 2020 г., експерти проведоха проучване сред 596 жени. Те бяха разделени на две ключови групи: тези, които са имали COVID-19 по време на бременност и тези, които са успели да избегнат инфекцията. Контролната група включва майки с малки деца, родени преди пандемията.
Учените не са забелязали разлика в степента на развитие между бебета, чиито майки са имали COVID-19, и тези, които не са били изложени на вируса в утробата. Те отбелязаха, че това е много добра новина, тъй като все още има опасения относно възможните дългосрочни последици от подобно замърсяване. Но в същото време бебетата, родени по време на пандемията, показват по-ниски показатели за груби и фини двигателни умения и социално-емоционално развитие в сравнение с децата, родени преди началото на COVID-19. По-специално, такива бебета взаимодействат по-лошо с родителите и други хора.

Бебетата в САЩ, родени по време на пандемията, имат намален IQ
„Първите три години са критични за развитието на мозъка и е важно не само тяхното здраве, но и взаимодействието с възрастни и други деца. Бебетата трябва да бъдат докосвани, държани, усмихнати и разговаряни с тях. Когато няма такава комуникация или тя не е достатъчна, мозъкът на детето не се развива правилно“, съобщиха учените. Според тях по време на пандемия малките деца контактуват с много по-малко хора и виждат по-малко лица заради режима с маски.
Друг сериозен фактор за емоционално изоставане може да бъде родителският стрес или депресия, когато майките просто нямат сили и енергия да общуват пълноценно с детето, смятат авторите на изследването.
Не по-малко обезпокоителни данни представиха миналата година учени от университета Браун: децата, родени по време на пандемията, имаха намалено ниво на интелигентност. Колкото по-ниско е нивото на социално-икономическия статус на родителите, толкова по-лоши са интелектуалните, когнитивните, вербалните и двигателните способности на детето. Освен това средният IQ на участниците не надвишава 78, докато преди пандемията този показател за американските деца беше най-малко 100.
Експертите смятат, че забавянето на двигателното, когнитивното и поведенческото развитие на бебетата може да бъде свързано с повишени нива на кортизол (хормон на стреса) по време на бременност.
1 Отговор
[…] […]