Защо болят колената – 6 въпроса – 6 отговора
Шест отговора на ортопеда д-р Евгени Балесков за това как спортът влияе на коленете, дали е възможно да се излекуват ставите с диета и какво да правим, ако всичко скърца и хрусти.

Вярно ли е, че спортове като бягането, „убиват“ колянните стави?
Напротив, физическата активност е необходима за нормалното функциониране на ставите. Но говорим за умерено натоварване, плюс, когато спортувате, е важно да спазвате някои правила. Коленете и другите стави са най-често засегнати от ударно аксиално натоварване. Това се случва, ако бягате с грешни обувки, по твърде твърди повърхности и игнорирате правилната техника на бягане. Но ако имате изрядни спортни обувки и екипировка, бягането и други дейности няма да навредят на ставите ви: според научни изследвания хората, които бягат редовно, са диагностицирани с остеоартрит не по-често от тези, които не спортуват. Ако все още се съмнявате, че бягането няма да навреди, изберете скандинавското ходене. Енергийната ѝ консумация е като при бягане, а аксиалното натоварване е много по-малко.

Болест ли е „пукането“ на ставите?
Неизбежни ли са възрастовите промени в колянните стави?
Всъщност човешките стави нямат „срок на годност“ и могат да бъдат здрави на всяка възраст – и на 60, и на 120 години. Това се улеснява от пълноценна разнообразна диета, редовна физическа активност, липса на лоши навици, поддържане на нормално телесно тегло и навременно лечение на наранявания. Основните рискови фактори за свързани с възрастта промени в ставите (артрит, остеоартрит и др.) са наднорменото тегло и прекомерната физическа активност, по-специално професионалните спортове (вдигане на тежести, сноуборд, футбол). Ето защо правилното хранене, в което има достатъчно микро и макро елементи, мазнини и протеини, е един от основните начини за предотвратяване на ставни заболявания.
Какво да направим, ако коленете болят?
На първо място, да се разбере какво е причинило дискомфорта. Ако се види ясна връзка „имаше неспецифично натоварване – болят ви коленете“ (например изведнъж сте решили да бягате полумаратон или сте тръгнали на туризъм в планината), за да облекчите състоянието, достатъчно е да дадете тялото си почине, поставете специална превръзка на коленете си и използвайте противовъзпалително мехлем. Но ако болката се появява редовно по време на тренировка или остра болка се появи неочаквано, това изисква консултация със специалист и ЯМР за поставяне на диагноза. Трябва незабавно да посетите лекар, ако:
- има болка при натискане;
- едното коляно е по-голямо (подуто) или по-горещо от противоположното;
- усещане за заклинване на ставата.
Болката може да бъде първите симптоми на развитие на артроза. Ако „хванете“ болестта в началния стадий, можете да предотвратите нейното развитие само чрез инжекции с хиалуронова киселина.
„Хрскането“ в коленете – опасно ли е?
Ако хрускането е придружено от болка, определено трябва да отидете на лекар и да потърсите причината. Но по принцип хрускането в ставите е вариант на нормата и не е причина да се подозира някаква патология.

Проф. Димитър Райков: Плоскостъпието е лечимо, а кривите крачета са до време
Смяна на колянната става – сложно ли е?
Много пациенти се страхуват от смяна на ставите поради страх от дълга рехабилитация и възможни усложнения, но в действителност това е рутинна операция, която в по-голямата част от случаите подобрява качеството на живот на пациентите. Средно смяната на коляното се извършва за един час. Още на следващия ден пациентът става с проходилка, а през следващите 6 седмици ходи с патерици, ограничавайки натоварването на оперирания крак. След края на периода на възстановяване човек може да се върне към обичайния си живот: нормално коляното се огъва, не боли, не притеснява. В редки случаи са възможни усложнения: развитие на инфекция, удължаване на рехабилитационния период поради напреднала възраст, нисък праг на болка на пациента. Но процентът на неуспешните операции е минимален.
