Учени разгадават сложността на заболяванията, свързани с вит. В12
Екип от изследователи от Медицинския колеж Байлор (Baylor College of Medicine) и сътрудници хвърлиха нова светлина върху сложността на заболяванията, свързани с витамин B 12. Учените са изследвали две редки наследствени състояния на витамин B 12, които засягат един и същ ген, но са клинично различни от най-често срещаното генетично заболяване на витамин B 12. Резултатите, публикувани в списанието Nature Communications, налагат преоценка на това как да се лекуват тези пациенти в бъдеще и имат последици за генетичното консултиране.

Резултатите от изследването навеждат на предположението, че в допълнение към гена, засегнат при често срещано заболяване с витамин В 12, са засегнати и други гени, което прави синдрома по-сложен.
Работейки с миши модели, учените откриха, че гените, участващи в по-сложни форми на заболяването, не само причиняват очакваното типично заболяване с витамин B 12, но също така влияят върху образуването на рибозоми, техника за изграждане на протеин от клетката
„Витамин B 12, или кобаламин, е хранително вещество, необходимо за нормалното човешко развитие и здраве и се намира в животинските продукти, но не и в зеленчуците. Мутациите в гените, кодиращи протеини, отговорни за метаболитните процеси, включващи витамин B 12, водят до редки вродени малформации на метаболизма на кобаламина при хора“, казва съавторът д-р Рос А. Поше (Dr. Ross A. Poché), доцент по молекулярна физиология и биофизика в Байлор.
Пациентите с най-честото наследствено заболяване, причинено от витамин B 12, наречено cblC, страдат от мултисистемно разстройство, което може да включва вътреутробно забавяне на растежа, хидроцефалия (натрупване на течност в мозъка), тежко когнитивно увреждане, нелечима епилепсия, дегенерация на ретината, анемия и вродени сърдечни дефекти. Предишна работа показа, че мутациите в гена MMACHC причиняват cblC заболяване.
Известно е също, че някои пациенти с комбинация от типични и атипични cblC характеристики имат мутации не в гена MMACHC, а по-скоро в гени, които кодират протеини, наречени RONIN (известен също като THAP11) и HCFC1. Получените промени в тези протеини водят до намалена експресия на гена MMACHC и по-сложно cblC-подобно заболяване.
В това проучване Поче и колегите му разглеждат други гени, които също могат да бъдат засегнати от генните мутации на HCFC1 и RONIN.
„Разработихме миши модели, носещи същите мутации като пациенти с cblC-подобно заболяване в гените на HCFC1 или RONIN и записахме характеристиките на животните“, каза Поше. „Потвърдихме, че имат кобаламинов синдром, както се очакваше, но освен това открихме, че имат рибозомни дефекти. Това е първият път, когато гените на HCFC1 и RONIN са идентифицирани като регулатори на рибозомната биогенеза по време на развитието.
Изследователите показаха, че това cblC-подобно заболяване, което засяга функцията на протеините RONIN и HCFC1, е хибриден синдром, тъй като е едновременно кобаламиново разстройство и рибозомно заболяване или рибозомопатия.
Резултатите имат потенциална терапевтична стойност. „Някои пациенти, подобни на cblC, може да реагират до известна степен на добавки с кобаламин, но ние не очакваме това да се справи с проблемите, свързани с рибозомните дефекти“, каза Поше, който е член на Dan L. Duncan Comprehensive Cancer Center.
Една от стъпките към разработването на ефективни лечения за рибозомопатия е по-доброто разбиране на рибозомните дефекти. „Планираме да характеризираме функционално променените рибозоми на молекулярно ниво, за да определим как тяхната функция е нарушена“, каза Поше.
„Има много интересни аспекти на това изследване, от клинични последици до фундаментална наука. Красотата е, че работата с пациенти е симбиотична с работата с миши модел и как всяка система информира другата“, каза съавторът д-р Дейвид С. Розенблат (Dr. David S. Rosenblatt), професор в катедрата по човешка генетика, медицина, педиатрия. и биология в университета Макгил и старши научен сътрудник в Изследователския институт на Здравния център на университета Макгил.
––––––––––––––––––––––––––––––––
Справка: „Мутациите в Hcfc1 и Ронин водят до вродени грешки в метаболизма на кобаламин и рибозомопатията“ 10 януари 2022 г., Nature Communications.
DOI: 10.1038 / s41467-021-27759-7
Източник: Researchers Unravel the Complexity of Vitamin B12 Diseases, SciTechdaily