Класифицирането на рака по „имунен архетип“ – потенциално нов подход за разработване на точни имунотерапевтични средства
Класифицирането на рака по „имунен архетип“ представлява потенциално нов подход за разработване на точни имунотерапевтични средства. Това показват резултатите от проучване, публикувани тази седмица в Cell, според които, раковите заболявания в различни части на тялото са имунологично сходни един с друг.

Изследователите на UCSF, заедно с д-р Алексис Комбс (Alexis Combes) и д-р Бушра Самад (Bushra Samad), и водещ автор д-р Макс Крамел (Max Krumme), са изследвали получени от 78 клиницисти от UCSF 364 туморни проби, разделени на групи в зависимост от имунната им микросреда. Техните резултати предлагат нова гледна точка за имунотерапията при рак, която съответства на имунната среда около тумора и насочва пътя към индивидуализирана имунотерапия.
Използвайки данни от повече от 300 пациенти с тумори, изследователите от UCSF са описали 12 класа „имунни архетипи“, за да класифицират раковите тумори. Тези класификации предоставят уникални стратегии за разширяване на избора на всеки пациент за имунотерапия срещу рак.
„Това е нова концепция за това как да гледаме на пациенти с рак“, каза Coms, директор на D2B CoLab и бъдещ асистент по патология в UCSF. „Тази работа ще помогне на клиницистите да намерят правилната биология, за да се насочат и да избегнат насочване към клетки, които не са в тумора.“
Имунотерапията при рак използва имунната система на тялото за борба с рака. Той има голямо обещание, откакто е разработен за първи път като биологична терапия, използвана за лечение на различни видове рак. Въпреки че имунотерапията се е оказала успешна при някои пациенти, тя не работи за всички.
„Интересувахме се защо имунотерапията работи за някои хора, а за други – не“, казва Крамел, ръководител на отдела по експериментална патология на Робърт Е. Смит и директор на лабораторията на Крамел в UCSF. „Това е по-трудно от респондентите и неотговорилите. Нашата цел беше да определим колко отговори има на тези целеви терапии.„
Туморите имат микросреда
Туморите са нещо повече от неконтролирани клетки. Те също така са заредени с имунни клетки, за които се предполага, че убиват раковите клетки. Но при рак злокачествените клетки са в състояние да преодолеят имунния отговор на организма и да продължат да се размножават.
Изследователският екип установи, че различните видове рак имат предписани форми, всяка от които представлява уникално нарушение на имунната защита на организма. Изследователите характеризират различните микросреди в туморите, като разглеждат кои имунни клетки присъстват и кои гени се експресират.
„Можехме да видим как туморите и заобикалящата ги среда се информират взаимно“, споделя Комс.
Изследователският екип успя да групира туморите в 12 групи, които те наричат архетипове. За тяхна изненада, туморите съдържат голямо разнообразие от имунни клетки като макрофаги, NK и В клетки, в допълнение към Т-лимфоцитите, които са във фокуса на съвременната имунотерапия.
Техните изследвания показват, че имунният архетип на тумора не е непременно свързан с вид рак. Някои архетипи до голяма степен произлизат от няколко вида рак. Други черпят от много. Това означава, че някои меланоми са много подобни на някои белодробни тумори, но по-биологично различни от други меланоми.
„Безпристрастно проучване на множество източници на данни, включително генетично секвениране, маркери на клетъчната повърхност, изображения и клинични данни на пациентите, положи основата, върху която успяхме да идентифицираме и опишем тези имунни архетипи“, каза Самад.

Идентификация на пациента за клинични изпитвания
Схемата за класифициране не само идентифицира кои тумори могат да бъдат уязвими към текущите имунотерапевтични лечения, но също така помага да се определи кои пациенти могат да бъдат най-податливи на кое клинично проучване.
„Тази структура ни позволява да елиминираме много шум“, споделя Крумел. „Може да се насочим към клетки, които дори не са били в тумора.“
Клиницисти и изследователи споделят знания
Изследователският екип на Крамел успя да събере голяма група от изследователи и клиницисти от UCSF – общо 78 – които споделиха опит в различни дисциплини. Авторите се обединиха с обща цел за по-ефективно използване на обещаващи терапии. Тази двойна гледна точка и голям обем от знания е подход, насърчаван от CoLabs UCSF.
„Това е само началото на този проект“, каза Крумел. „Вярваме, че това е следващата стъпка в персонализираната медицина за лечение на рак. Когато имунотерапията, която разработвате, може да се противопостави на правилната биология. Тази биология може да не винаги има име, което знаем.“
––––––––––––––––––––––––––––––
Източник: Sorting cancers by ‘immune archetypes’ represents potential new approach to developing precision immunotherapies, MedicalXpress