Омикрон е резистентен към моноклоналните антитела
Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) заяви, че комбинираната употреба на моноклонални антитела бамланивимаб и етеземвам, както и касиривимаб и имдевимаб срещу новия вариант на коронавируса Omicron е малко вероятно. Предполага се, че лекарството sotrovimab ще има най-голяма активност. Това гласи информация, публикувана на уебсайта на Службата ASPR.
Новият вариант на коронавируса Омикрон може да бъде свързан с резистентност към моноклонални антитела, одобрени за спешна употреба при коронавирусна инфекция, съобщи FDA. Информация за предписването на моноклонални антитела и тяхната очаквана активност срещу новия вариант, се казва в статията.
Според актуализацията, комбинацията от бамланивимаб и етесевимаб, и касиривимаб и имдевимаб (REGEN-COV) срещу варианта на Oмикро е малко вероятно да бъде ефективна. Предполага се, че най-голяма активност ще запази лекарството сотровимаб.
Омикрон избягва имунитета, придобит както след преболедуване, така и след ваксиниране (видео)
Въз основа на получените препоръки ASPR спря доставките на бамланивимаб, етесевимаб, касиривимаб и имдевимаб в очакване на допълнителна информация от Центровете за контрол на заболяванията на САЩ (CDC). В същото време доставките на сотровимаб бяха възобновени.
През ноември Европейската агенция за лекарствата (ЕМА) препоръча на ЕК да разреши два препарата за лечение на COVID-19 – медикаментите Ronapreve и Regkirona – моноклонални антитела, които ще са първите по рода си, които получават официално разрешение за употреба. Това съобщиха от европейския регулатор.
Ще опорочат ли ваксините мутациите на S протеина на SARS-CoV-2
У нас все още няма регистрирани за употреба моноклонални антитела.
Лечението с антитела ще предотврати ли тежките случаи на Ковид-19
2 Отговори
[…] Омикрон е резистентен към моноклоналните антитела […]
[…] Омикрон е резистентен към моноклоналните антитела […]