Кожен обрив може да е признак на Омикрон – ковид
Кожен обрив по ръцете и краката може да показва инфекция с варианта Омикрон, според британския вестник Daily Express, позовавайки се на данните от ZOE COVID Study.
„При различните пациенти зачервяването по кожата е различно. Някои се оплакват от силен сърбеж, докато други, напротив, отбелязват, че зачервяването по никакъв начин не ги притеснява“, се казва в статията.
Според авторите на статията бривът може да се появи в ранните етапи на инфекцията и да продължи дълго време.
Медицинската компания ZOE, в партньорство с лекари и учени от британски университети, се опитват да разработят приложение, в което хора с потвърден омикронен вариант на коронавируса доброволно описват симптомите си.
Предварителният анализ не разкрива отчетливи разлики в ранните прояви на „делта“ и „омикрон“. И в двата случая през първите дни „трите класически симптома“ на COVID-19 – треска, кашлица и загуба на обоняние или вкус – се отбелязват от не повече от половината от заразените.
Учени от Обединеното кралство са идентифицирали пет основни симптома, които се съобщават от по-голямата част от пациентите с новия щам: главоболие, хрема, кихане, възпалено гърло и умора. Някои хора също съобщават за кашлица, загуба на апетит и „мозъчна мъгла“.
Ковид-19 и тежките неврологични усложнения, които може да причини
Ето защо водещият изследовател в проучването ZOE COVID, професор Тим Спектор, призова всички, които открият първите признаци на болестно състояние, подобно на настинка, да направят PCR тест.
Признаците на инфекция с омикрон, които преди това бяха изразени от лекарите, включват също запушване на носа, суха кашлица и болка в долната част на гърба.
Поне четири неврологични оплаквания при 85% от пациентите с „постковид“
Припомняме, че новият щам B.1.1.529 беше открит в Ботсвана и Южна Африка на 20 ноември. Той съдържа десетки мутации в S-протеина, от който патогенът се нуждае, за да зарази клетките. Според изследователите много от новите промени в генома на SARS-CoV-2 показват висока трансмисивност на този вариант и резистентност към защитни антитела на болните и ваксинирани, въпреки че е твърде рано да се правят окончателни заключения.
Смята се, че B.1.1.529 се е развил първоначално при имунокомпрометиран човек, като например някой, заразен с ХИВ.
Сблъсъкът Ковид-19 – ХИВ ли роди Омикрон?
Световната здравна организация определи B.1.1.529 като „загрижен“ и го нарече „омикрон“ след 15-та буква от гръцката азбука. Експертите смятат, че тези, които вече са били болни и ваксинирани, могат да се заразят, а симптомите варират от умора до главоболие и болки в тялото.
Генетичната последователност на Омикрон не се среща в нито един от по-ранните варианти на SARS-CoV-2
2 Отговори
[…] Кожен обрив може да е признак на Омикрон – ковид […]
[…] Кожен обрив може да е признак на Омикрон – ковид […]