Желязото в кръвта – какво трябва да знаем
Нивото на желязо в кръвта е един от най-важните показатели за човешкото здраве. Отклонение от нормата на съдържанието на този елемент се наблюдава при редица заболявания. Умората, чупливата коса, влошаване на настроението са типични признаци на дефицит на желязо в кръвта. Често пренебрегваме подобни симптоми, приписвайки всичко на работната умора. Но всичко може да се промени, ако навреме откриете причините и попълните запасите от желязо в тялото.

Желязото в кръвта
Всички неорганични вещества в човешкото тяло се подразделят на макро- и микроелементи. Първите включват калций, натрий, калий и магнезий. Префиксът „макро“ показва относително високо съдържание на тези елементи в тялото.
Желязото не се образува в организма, а се набавя само с храната. Най-много желязо се съдържа в червеното месо, гъбите, какаото, бобовите растения, някои зеленчуци и плодове.
Желязото е микроелемент, но въпреки малкото си количество, играе съществена роля в поддържането на жизнените функции на организма. Липсата или излишъкът на желязо се отразява негативно на здравословното състояние, което се изразява в редица симптоми и заболявания.
Основните функции на желязото
– Транспорт на кислорода. Желязото е неразделна част от пигмента хемоглобин, който е част от червените кръвни клетки (еритроцити). Благодарение на желязото хемоглобинът е в състояние да пренася кислород от алвеолите на белите дробове до останалите органи и тъкани.
– Хемопоеза. В костния мозък желязото участва в хематопоезата – образуването на кръвни клетки, по-специално еритроцити.
– Детоксикация на тялото. Желязото е част от редица чернодробни ензими, участващи в разрушаването на токсичните вещества.
– Имунитет. Нивото на левкоцитите, както и тяхната активност, зависи от нивото на желязото.
– Деление на клетките. Желязото е част от ензимите, участващи в синтеза на ДНК, процес, необходим за нормалното клетъчно делене.
– Синтез на хормони. С участието на желязо се осъществява синтеза на хормони на щитовидната жлеза.
Видове желязо в човешкото тяло, според фунцията
Функционално – това е желязо, което участва пряко в много жизнени процеси. Например желязото в хемоглобина осигурява транспорт на кислород от белите дробове до всяка клетка. В допълнение, този микроелемент се намира в миоглобина и някои жизненоважни ензими.
Транспортно – именно желязото циркулира в кръвта. Имайте предвид, че в кръвта няма свободно желязо (тъй като е токсично за тъканите). Желязото се пренася в комбинация с протеини носители. Това са трансферин, лактоферин и мобилферин1.
Депозирано желязо. Човешкото тяло също съдържа някои запаси от желязо. Желязото се съхранява главно в черния дроб и далака като феритин. Това е сложен, водоразтворим протеинов комплекс. В по-малка степен желязото се отлага под формата на друг протеин, хемосидерин, който се образува при унищожаване на хемоглобина.
Свободно желязо. В тази форма желязото се намира вътре в клетките. Поради своята токсичност свободното желязо не се движи вътре в клетката самостоятелно, а с помощта на протеина мобилферин.
Около 75% от цялото желязо в човешкото тяло е хем. Намира се в хемоглобина, миоглобина и някои ензими. Останалото, нехемово желязо, се съдържа в транспортните и отложени протеини.
Анализ за желязо в кръвта (Fe, Iron)
Нивото на желязо в кръвта се определя като част от биохимичен кръвен тест. За това се използва размерът на микромола на литър (μmol / l). За това се анализира венозна или капилярна кръв. Методът на изследване е фотометричен.
Най-простият и достъпен начин за оценка на съдържанието на желязо в организма е клиничен кръвен тест, който се взема от пръст. В този случай нивото на хемоглобина може да се изчисли в грамове на литър.
Прецизиране на анализа
Кръвен тест за хемоглобин е важна, но недостатъчна процедура за оценка на нивата на желязо в кръвта. Случва се така, че хемоглобинът е нормален, но нивото на желязото е понижено. В този случай е необходимо да се анализират допълнителни параметри, които ще покажат истинското съдържание на микроелемента в тялото.
Трябва да се отбележи, че количеството серумно желязо е индикатор, който варира в зависимост от деня и дори времето на деня. За да се сведат до минимум неточностите, определянето на нивото на желязо в кръвта обикновено се комбинира с други тестове. Те включват анализ за общ серумен желязо-свързващ капацитет (TIBC), както и анализи за феритин и трансферин. Показателите за TIBC и трансферин се използват за определяне на количеството желязо, което в момента се транспортира от кръвта.
Показания
Нивото на желязо в кръвта се определя за следните цели:
– за диагностика, диференциална диагностика и контрол на лечението на различни видове анемии;
– за диагностициране на хемохроматоза – наследствено заболяване, при което метаболизмът на желязото е нарушен (става твърде много);
– за определяне на насищането на трансферин с желязо (разберете точно колко желязо се пренася от кръвта);
– за проследяване на ефективността на лечението с препарати на желязо.
Изследването се извършва при съмнения за следните заболявания и състояния:
– ако има отклонения в резултатите от общия анализ (нивото на хемоглобин, еритроцити, хематокрит);
– при отравяне със соли или препарати (предозиране) на желязо;
– при съмнение за дефицит на желязо;
– при заболявания на стомашно-чревния тракт, водещи до нарушена абсорбция на желязо в тънките черва;
– при недохранване (когато в диетата няма достатъчно желязо и това води до неблагоприятни последици);
– при подозрение за наследствени патологии, придружени от нарушение на метаболизма на желязото;
– при различни видове кървене, които могат да доведат до загуба на значително количество желязо (например обилно кървене по време на менструация, язви на стомаха и други състояния и заболявания).
Подготовка за изследване

Лабораторните кръвни изследвания често изискват известна подготовка, за да се получат правилни резултати. Анализът за нивото на желязо в кръвта (Fe, Iron) не е изключение. По правило това са следните изисквания (за които лекарите и служителите на диагностичната лаборатория определено ще информират лицето):
Кръвта трябва да се взема на празен стомах.
12 часа преди планирания анализ е необходимо да се изключи употребата на мазни храни, тютюнопушенето и приемането на алкохолни напитки. Тежката физическа активност също не се препоръчва.
Ако трябва да извършите инструментални изследвания, тогава трябва да дарите кръв преди извършване на рентгенова или компютърна томография.
Седмица преди да дарите кръв, трябва да спрете приема на лекарства, съдържащи желязо. Препоръчва се също отмяна на други лекарства (ако е възможно). Ако приемането на лекарството не може да бъде отложено, пациентът трябва да каже на лекаря за това, който ще вземе това предвид при интерпретацията на резултатите от изследването.
Ако човек е получил кръвопреливане, тогава тест за желязо може да се направи само няколко дни след кръвопреливането.
Може да има и други препоръки и ограничения за всеки пациент. Лекарят определено ще ги посочи. Важно е стриктно да се спазват предписаните правила, тъй като резултатите от анализа (и следователно режима на лечение) зависят от това.
Нивото на желязо в кръвта при мъже, жени и деца
Нормалното съдържание на желязо в кръвта е количеството, при което тялото функционира пълноценно. Този показател зависи от редица фактори, включително възраст и пол. Следователно нормалното ниво на желязо при деца, жени и мъже е различно.

Нива на желязо по време на бременност
Отделно трябва да се каже за нормите на желязо в кръвта по време на бременност. Този период в живота на жената е придружен от сериозни промени не само в хормоналния фон, но и в биохимичните показатели на кръвта, включително желязото.
По време на бременността се увеличава нуждата от желязо (както и други макро- и микроелементи). Това се дължи основно на нуждите на плода от тези вещества. Освен това кръвният обем на бременна жена се увеличава с около 30%. Това означава, че нуждата от компонентите на хемоглобина (желязо и аминокиселини) също се увеличава.
Трябва да се има предвид, че с нарастването на плода физиологичният дневен разход на желязо ще се увеличи. Така че, ако през първия триместър допълнителната нужда от желязо се оценява на 0,8 mg на ден, то през втория триместър е 5 mg, а през третия – до 6-7 mg. По време на бременност една средностатистическа жена се нуждае от допълнителни 800-900 mg желязо.
Нормалните стойности на серумното желязо за бременна жена са 13-30 μmol на литър.
От гледна точка на снабдяването на организма с желязо, най-уязвимите категории са бременните жени, както и децата и юношите в периода на активен растеж и развитие. Нивата на желязо се влияят и от физическата активност, така че хората, които спортуват, също трябва да следят този показател.
Таблица 1 показва референтните (нормални) стойности на серумното желязо в кръвта в μmol на литър при жени и мъже от различни възрастови групи.
Таблица 1. Нормата на съдържанието на желязо (μmol / l) при деца на различна възраст, жени и мъже
Възраст Пол Норма на желязо μmol / L
по-малко от 1 месец женски 5.1 – 22.6
мъжки 5,6 – 19,9
от 1 до 12 месеца женски 4.6 – 22.5
мъжки 4,9 – 19,6
от 1 до 4 години женски 4.6 – 18.2
мъжки 5.1 – 16.2
от 4 до 7 години женски 5.0 – 16.8
мъжки 4,6 – 20,5
от 7 до 10 години жена 5,5 – 18,7
мъжки 4.9 – 17.3
от 10 до 13 години жена 5.8 – 18.7
мъжки 5,0 – 20,0
от 13 до 16 години жена 5,5 – 19,5
мъжки 4,8 – 19,8
от 16 до 18 години жена 5.8 – 18.3
мъжки 4,9 – 24,8
над 18 години жена 6.6 – 26
мъже 11.6 – 28
Причини за пивишени нива на желязо в кръвта
За повишено ниво на желязо се говори, когато концентрацията му е повече от 28-30 μmol / l (в различните лаборатории референтните стойности могат да се различават леко).

Повишените нива на желязо в кръвта могат да бъдат причинени от следните заболявания и състояния:
– Хемохроматоза. Това е наследствено заболяване, при което скоростта на натрупване на желязо надвишава скоростта на неговото елиминиране от тялото2. Поради такива нарушения желязото се натрупва в тъканите, което води до редица други заболявания. Например, на фона на хемохроматоза, ставите могат да се възпалят (артрит), нивата на кръвната захар могат да се повишат и дори да се развие цироза на черния дроб.
– Някои видове анемии. Ако при желязодефицитна анемия има липса на желязо, то при хемолитична или сидеробластна анемия – излишъкът му. При хемолитична анемия еритроцитите се разрушават интензивно. Това води до освобождаване на хемово желязо в кръвта. При сидеробластна анемия метаболизмът на желязото в костния мозък се нарушава, което също забавя синтеза на хемоглобин.
– Отравяне с желязо. Най-често такова отравяне се случва на фона на предозиране на железни препарати. За да предотвратите този проблем, трябва да приемате тези лекарства само според указанията на Вашия лекар. Съхранявайте ги на място, недостъпно за деца. За тях токсичната доза е много по-ниска, отколкото за възрастни.
таласемия. Това е наследствено заболяване, при което процесът на синтез на хемоглобин е нарушен. При таласемия се използва по-малко желязо за образуването на хемоглобин, което води до излишъка му в кръвта.
– Кръвопреливане. Няколко дни след кръвопреливане човек обикновено има повишено съдържание на желязо.
– Предменструален период. При жените нивата на серумното желязо се повишават леко преди менструация. Това е нормално физиологично явление, което може да подведе лекаря, ако през този период се дарява кръв за анализ. Поради тази причина жените се насърчават да даряват кръв след менструацията.
Някои заболявания на вътрешните органи. Нивото на желязо в кръвта е силно повлияно от състоянието на черния дроб, далака и панкреаса. При заболявания на тези органи е възможно и нарушение на метаболизма на желязото, което води до прекомерното му натрупване в тъканите.
Прекомерен прием на желязо. Това най-често се наблюдава при прием на добавки с желязо. Излишъкът от желязо в кръвта от храната е малко вероятно.
Какви симптоми показват повишено желязо
Симптоми при повишено ниво на желязото в кръвта:
– гадене и повръщане;
– разстройство на изпражненията (диария или запек);
– нарушена бъбречна функция;
– необяснима загуба на тегло;
– влошаване на апетита;
– болка и подуване в ставите;
– възпаление на ставите (артрит);
– висока кръвна захар;
– атеросклероза;
– косопад;
– болка в мускулите;
– намален имунитет (в резултат – чести инфекциозни заболявания);
намалено сексуално желание;
– забавяне на физическото и психическото развитие на децата.
Причини за ниско съдържание на желязо
Ниските нива на желязо могат да бъдат резултат от следните заболявания и състояния:
– Недостатъчен прием на микроелемент с храна. Това е най-честата причина за дефицит на серум и хем желязо. Страстта към диетите, както и отказът от консумация на животински протеини (вегетарианство, веганство) само изострят този проблем.
Повишена консумация на желязо. Най-често това се наблюдава при деца в периода на активен растеж и развитие, както и по време на бременност и кърмене.
Инфекциозни заболявания. Острите или хроничните инфекции често водят до понижени нива на серумно желязо. Този механизъм е еволюционно заложен, тъй като при ниско съдържание на желязо в тъканите клетъчното делене (включително бактерии) се забавя.
– Дефицит на витамини. Витамините от група В, витамин С и фолиевата киселина са от съществено значение за нормалното усвояване на желязото в червата. Дефицитът на тези витамини води до влошаване на усвояването на желязото.
– Анорексия и гладуване. Патологичното желание за отслабване може да доведе до анорексия. Човек отказва да яде, което бързо води до изчерпване на тялото.
Дисгезия и паросмия. Изкривяването на обонянието (паросмия) и вкуса (дисгезия) е една от възможните причини за избягване на храни, съдържащи желязо. Например месото и месните продукти могат да станат неприятни за човек. Този проблем е особено актуален по време на пандемията на коронавирус. Едно от усложненията на инфекцията е увреждането на обонянието и вкуса.
– Болести на храносмилателния тракт. Такива патологии нарушават абсорбцията на желязо в тънките черва.
– Червеи. Паразитите се хранят с хранителните вещества и минерали на гостоприемника. И някои видове червеи (например кръгли червеи) също пият кръв, което също води до загуба на хемоглобин и серумно желязо.
– Бременност и кърмене. Особено внимание трябва да се обърне на третия триместър на бременността, когато допълнителната консумация на желязо е максимална. Трябва също да се има предвид, че детето получава желязо и майчино мляко. Ето защо, по време на кърмене, трябва да се погрижите и за приема на достатъчно количество желязо с храна и/или лекарства.
Вещества, които забавят усвояването на желязото. Те включват калций, витамин Е, цинк и оксалати. Усвояването на желязо също влошава кафето и чая.
– Интоксикация. Даряването на кръв за желязо също не се препоръчва веднага след товаинфекциозни и възпалителни заболявания. Това се дължи на факта, че консумацията на желязо се увеличава по време на интоксикация. За да неутрализира токсините, черният дроб интензивно произвежда ензими, чийто компонент е желязото.
– Кървене. Това може да бъде кървене от отворени рани, вътрешно кървене и тежки менструации.
Нисък хемоглобин с нормални нива на серумно желязо
По-горе писахме, че нормалният хемоглобин изобщо не показва нормално ниво на желязо в кръвта. Възможна е обаче и обратната ситуация, когато пациентът има нисък хемоглобин при нормално или повишено ниво на желязо.
За синтеза на хемоглобина е необходимо не само желязо, но и фолиева киселина и витамин В123. Липсата на тези витамини (дори при нормални или повишени нива на желязо в кръвта) води до намаляване на нивата на хемоглобина. Това се случва, когато има нарушение на усвояването на витамини, повишената им консумация (например по време на бременност, раждане, дисбиоза, хелминтни инвазии, прием на определени лекарства) или недостатъчен прием на тялото с храна.
Кои симптоми показват ниски нива на желязо в кръвта
Има латентни и изразени признаци на дефицит на желязо в организма. Латентният стадий на дефицит на желязо се наблюдава с леко намаляване на концентрацията на микроелемента. Това може да бъде придружено от следните симптоми:
– повишена умора;
– неразположение;
– слабост;
– намалена концентрация;
– кардиопалмус;
– чупливи нокти;
– емоционални смущения (депресивни състояния);
– главоболие и световъртеж;
– раздразнителност; бледност на кожата;
– затруднено преглъщане;
– косопад;
– нарушение на съня;
– нарушение на паметта и когнитивните функции.
Ако дефицитът на желязо не се попълни, симптомите се влошават. На етапа на изразени прояви това са:
– Намален имунитет. Пациентът често страда от остри респираторни заболявания.
Студени крайници. Микроциркулацията на кръвта се влошава, което кара краката и ръцете на човек да замръзват. Телесната температура също може да падне под 36,6 градуса.
– Храносмилателни разстройства. Появяват се проблеми с изпражненията (запек или диария), метеоризъм, киселини, болки в корема и други симптоми на стомашно-чревни смущения.
– Неврологични нарушения. Настроението на човек се променя. Появява се раздразнителност, раздразнителност. Главоболието често е тревожно.
диспнея. При липса на желязо транспортът на кислород е нарушен. Появява се кислороден глад, което причинява задух и тахикардия.
Как да поддържа нормално ниво на желязотао в кръвта
Излишъкът и липсата на желязо е проблем, който е изпълнен с развитието на много заболявания. И всъщност, и в друг случай, можете да постигнете нормализиране на показателите.

Ако нивото на желязо е повишено, тогава можете да го нормализирате, като използвате следните мерки:
– Медикаментозно лечение. На пациента се предписват лекарства, които ускоряват елиминирането на желязото от тялото. Например, това са активни вещества, които се свързват с желязото – дефероксамин и калциев тетацин. Освен това отделянето на желязо се ускорява при прием на хепатопротектори и цинкови препарати.
– Диета. Ако имате високо желязо, тогава се препоръчва да ограничите приема на храни, богати на този микроелемент. Това са месо, гъби, боб, какао и морски дарове. Трябва да се отбележи, че витамините от група В, витамин С и фолиевата киселина подобряват усвояването на желязото в кръвта. Поради това се препоръчва да се изключи приемът на тези витамини. Но чай, кафе и калций нарушават усвояването на желязото. Ако нямате противопоказания, можете да въведете в диетата си тези напитки и храни, богати на калций.
– Кръводарение. За някои пациенти с високи нива на желязо се препоръчва редовна флеботомия. Най-добрият избор за пациента е даряването, защото избраната кръв ще спаси нечий живот.
– Кръвопреливане. По правило обменното преливане се използва при отравяне с желязо. Пациентът е кървен, докато донорската кръв се влива.
По-често хората изпитват дефицит на желязо, а не излишък от желязо. Ето защо начините за повишаване на нивото на желязо в кръвта са по-актуални
На първо място е необходимо да се установи причината за намаляването на желязото в кръвта. Ако приемате добавки с желязо, без да лекувате основното заболяване, тогава нормализирането на желязото в кръвта ще бъде краткотрайно.
Като правило, ако говорим за лека липса на желязо, тогава показателите могат да се нормализират с помощта на правилното хранене. Вашият лекар ще Ви посъветва да ядете повече месо. Например 100 г телешко месо съдържат 2,7 мг желязо. И най-вече този микроелемент в свинския черен дроб – до 19 mg.
Трябва да се знае, че хемовото желязо (източниците му са месни продукти) се усвоява много по-добре от нехемово желязо. Последното е в относително изобилие в гъби, сушени плодове, боб, грах, какао, елда и ядки.
При значителна липса на желязо в кръвта на пациентите
се предписват подходящи лекарства. Използват се под формата на таблетки, разтвори, интрамускулни или интравенозни инжекции.
Заключение
Желязото в кръвта (Fe, Iron) е важен показател, който е необходим за диагностицирането на редица заболявания и състояния.
Нормалните нива на серумно желязо в кръвта се различават в зависимост от пола и възрастта.
Нивата на хемоглобина и серумното желязо често не са свързани. Има ситуации, когато при нормален хемоглобин има ниско ниво на желязо в кръвта. При нисък хемоглобин могат да се наблюдават нормални и дори повишени нива на серумно желязо в кръвта.
Най-много желязо се съдържа в животинските продукти – месо, черен дроб, морски дарове. Това са източници на хемово желязо, което се усвоява по-добре в организма. Източниците на нехемово желязо включват гъби, сушени плодове, боб, грах и какао.
Решението за приемане на лекарства, които повишават или понижават желязото в кръвта, трябва да се взема само от лекар. Самолечението в този случай е неприемливо. Неправилната употреба на добавки с желязо може да доведе до отравяне с желязо.
––––––––––––––––––––––––––
Източник:
Rouault TA. Как бозайниците придобиват и разпределят желязо, необходимо за метаболизма на основата на кислород. PLoS Biol. 2003 декември; 1 (3): E79. doi: 10.1371 / journal.pbio.0000079. Epub 2003, 22 декември PMID: 14691550; PMCID: PMC300689.
Hider RC, Kong X. Желязо: ефект на претоварване и дефицит. Met Ions Life Sci. 2013; 13: 229-94. doi: 10.1007 / 978-94-007-7500-8_8. PMID: 24470094.
Мин JY, Мин КБ. Взаимодействието на фолиева киселина и витамин В12, нисък хемоглобин и риск от смъртност от болестта на Алцхаймер. J Алцхаймер Дис. 2016 21 март 52 (2): 705-12. doi: 10.3233 / JAD-151095. PMID: 27003215.
1 Отговор
[…] Желязото в кръвта – какво трябва да знаем […]