Фитнес гривните „предупреждават“ за заразяване с Covid-19
Фитнес гривните или смарт часовниците, които отчитат броя на направените краччки, сърдечната честота и продължителността на съня, могат да помогнат за откриване на ранни симптоми на COVID-19. Това показват новообещаващите резултати от проучване ма учени от Станфордския университет, публикувани в списание Nature Medicine.
Това не е първият път, в който експерти от Станфордския университет се опитват да използват фитнес гривни за ранна профилактика на различни заболявания и идентифициране на предупредителни симптоми. През май учените публикуваха резултатите от тригодишно наблюдение на доброволци, които няколко години носеха смарт часовници и се подлагаха на периодични клинични прегледи. Оказа се, че фитнес гривните са в състояние да измерват телесната температура и дневния пулс по-точно и последователно от медицинските устройства.
В ново проучване експертите оцениха как умните часовници могат да бъдат полезни по време на пандемия. Те разработиха приложение, наречено MyPHD, което събира данни за сигурна облачна услуга за показатели като промени в ежедневната физическа активност, сърдечен ритъм и модели на сън.
Повече от 3,3 хиляди доброволци от 18 до 80 години са изтеглили приложението на своите фитнес гривни. В продължение на девет месеца те получават сигнали всеки път, когато устройството открие показания извън нормалния диапазон. В този случай участниците преминават бърза анкета за тяхната активност, симптоми, лекарства и статус на ваксинация. Ако системата установи потенциални ранни признаци на инфекция, на доброволеца се препоръчва да направи PCR тест.
По време на периода на наблюдение повече от 2 хиляди участници получиха известия и поне още толкова преминават поне едно изследване. От 84 души с потвърден коронавирус, 67 получават предупреждение от устройство, средно три дни преди да се появят забележими симптоми. Според авторите на изследването диагностичната точност е приблизително 80%. В допълнение, фитнес гривната също обяви физически промени след ваксинацията срещу COVID-19.
Изследователите отбелязват, че повечето от сигналите са свързани с други фактори, като лош сън, стрес, консумация на алкохол или интензивна физическа активност. Никой от доброволците обаче не се оплака от това, тъй като предупрежденията като цяло бяха полезни.