Ковид-19: Новите случаи, ОПЛ и бустерната доза, Омикрон и преболедувалите
1652 са новооткритите случаи за 8 декември – с 647 по-малко от вторник, когато откритите случаи бяха 2299. Направени са 24 891 теста (PCR и антигенни), като те са с 2803 по-малко спрямо отчетените 27 694 ден по-раном а процентът на положителни проби намаляот 8,3% на 6,63%. Това показват данните от единния информационен портал към полунощ.
Общо потвърдените случаи на коронавирус в България са 709 537.
Най-много случаи отново са открити в София – 287, следват Пловдив – 167, Варна – 155 и Бургас – 123. Няма област без нови заразени, като най-малко са те отново във Видин – 12.
Активните случаи намаляват – 98 509 – с 1154 по-малко спрямо предния отчет. Хоспитализираните болни са 5551 – със 151 по-малко, от които в интензивни отделения са 631. 2690 души са се възстановили, с което общата бройка става581 749.
Починали са 116 души – с 13 повече от вторник, когато имаше 103 жертви. Общият брой на загубилите битката с вируса в България е 29 279. Хората със завършена имунизация са 1 821 897 от тях или 26,34% от населението.
Без активиране на Т-клетките, ваксините срещу Covid-19 няма да са ефективни
Промяна в правилата за поставяне на бустерна доза ваксина срещу COVID-19 искат от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Това заяви в ефира на bTV Radio председателят на сдружението доц. д-р Любомир Киров. „Проблемът е, че за да се направи бустерна доза, трябва да се навършат точно 6 месеца. Нещо като да ти дойде рожденият ден за ваксинация. А ние, за да направим бустерната доза ваксина трябва да съберем определен брой хора. Ние се уговаряме с тях, защото то е грехота да отвориш флакон и да го хвърлиш. За да бъде по-лесно, да не се взима като контрол датата, а месецът“, обясни той.
В писмо до НСОПЛБ Министерството на здравеопазването изразяват несъгласие със запоедта, в която се настоява ваксините срещу COVID-19 да се вписват в Книга за регистриране на профилактичните имунизации и реимунизации, освен в Националната здравно-информационна система.
Нов PCR тест открива варианта Омикрон
Омикрон носи по-голям риск от заразяване при преболедували и ваксинирани, каза председателят на СЗО Тедрос Гебрейесус.
Според СЗО е малко вероятно съществуващите ваксини изобщо да не работят срещу Омикрон, който може би е по-малко опасен от предишни варианти.
От компаниите „Пфайзер“ и „Бионтех“ обявиха, че ваксината им срещу Covid-19 е ефективна и при новия щам Омикрон, но при три поставени дози.
Резултатите от предварителните проучвания на „Пфайзер“ и Байонтех“ сочат, че вариантът Омикрон може да е недостатъчно неутрализиран след две дози от ваксината им, а след бустерна доза създадените антитела противодействат по-успешно на щама.
От компанията допълват, че ваксинираните може би все още са защитени от тежко протичане на Covid-19 и при новия щам. „Пфайзер“ и Байонтех“ се въздържат от категорични заключения относно Омикрон поради ранната фаза на изследванията върху новия вариант, но твърдят, че ще имат пригодена към него ваксина през март.
Пред „Франс прес“ директорът на Африканския институт за здравни изследвания, провел опитите, проф. Вилем Ханеклом уточнява, че става въпрос за ранни лабораторни изследвания и е нужно да се наблюдава каква ще е ситуацията при нарастващото разпространение на щама по целия свят.