5 признака, по които можем да разпознаем злокачествения меланом
Американски учени от Калифорнийския университет, Huntsman Cancer Institute и Университета на Юта анализираха молекулярния механизъм на образуване на бенки и меланоми и откриха защо някои бенки понякога се израждат в меланом. Изследователската статия е публикувана в списание eLife.

Бенките и меланомите са кожни образувания, проилизащи от меланоцитите – пигментни клетки в кожата. В същото време бенките са безобидни, а меланомът е злокачествен и смъртоносен тумор, с най-висока смъртност сред всички видове рак, в резултат на прекомерно размножаване и дегенерация на кожни пигментни клетки – меланоцити.
Известно е, че мутации в гена BRAF се откриват в повече от 75% от бенките и в около половината от меланомите. Учените винаги са се чудили какви допълнителни мутации в този ген водят до дегенерация на бенка в меланом. И така: оказа се, че меланоцитите, които се прераждат в меланом, не се нуждаят от допълнителни мутации в гена BRAF.
Меланоцитите се влияят от сигналите на околната среда. При различни условия те експресират гени, които им диктуват или да се делят неконтролируемо, или да спрат да се делят напълно. Това откритие ще помогне да се преосмисли превенцията и лечението на меланома.
Сезонът на отпуските приключи – време е за проверка на бенките
Учените смятат, че дори периодичното излагане на слънце и още повече историята на слънчево изгаряне, може да послужи като спусък за развитието на меланом. Затова е важно след края на отпускарския сезон внимателно да проверявате кожата за нови бенки и промени в старите.

Редовните посетители на солариумите рискуват не по-малко: изследванията потвърждават, че използването на солариум е тясно свързано и с последващата диагноза на меланома. Така че опасността се крие в очакване на абсолютно всички – и летните жители, с техните слънчеви бани в леглата, и любителите на „гъсенето“ на плажа, и дори строго градските птици, които не пренебрегват солариумите.
Най-уязвими са хората със светла кожа, много бенки, слаб имунитет и тези, които имат роднини, болни с меланом. Меланомът, като цяло, се среща по-чест при мъжете, но преди 50-годишна възраст се среща по-често при жените, отколкото при мъжете. Въпреки това, рискът от меланом се увеличава с възрастта.
Меланомът не боли, но убива
Отначало меланомът изглежда като обикновена тъмна бенка, която може изобщо да не притеснява човек. Обикновено това е първият или вторият стадий на заболяването, който има добра прогноза за оцеляване. По-често пациентите идват при лекари на трети или четвърти етап, когато меланомът вече се е разпространил в лимфните възли и други органи. И тук прогнозите са много по-лоши.

Ето защо лекарите препоръчват ежемесечно самопреглеждане на бенките и поне веднъж годишно да ги показвате на онколог, особено ако сте изложени на риск.
Самостоятелното изследване на кожата се извършва най-добре в добре осветено помещение пред огледало, изправено. Помолете близките да ви помогнат или вземете допълнително малко огледало, за да виждате труднодостъпни места като гърба, косата и задната част на бедрата. Всички открити подозрителни бенки трябва спешно да бъдат показани на лекаря.
Как да открием съмнителните бенки – 5 важни признака
Пет признака, които трябва да проверите за всички подозрителни бенки, според международната система за диагностика на меланома ABCD, разработена от онколози.

– А (асиметрия, асиметрия) – обичайните бенки са симетрични, но меланомът не е.
– B (граница, контур) – при обикновените бенки ръбът е равен и добре очертан. Контурът на меланома е неясен, често се появяват зъбци на границата с нормалната кожа.
– C (цвят, цвят) – обикновените бенки са оцветени равномерно. Ако цялата или част от бенката е променила цвета си, тогава си струва да я покажете на лекаря, това може да е признак на меланом.
– D (диаметър, диаметър) – ако бенката започна да расте рязко и диаметърът ѝ стане повече от 6 мм, може да е меланом.
– E (изпъкналос) – растящият меланом обикновено е леко повдигнат над околната кожа.
Ако една или повече бенки ви се струват лоши, без да губите време, запишете час при онкодерматолог. По-добре е да отидете на лекар още веднъж и да се смятате за тревожен пациент, отколкото да пропуснете меланома.