„Африканската изненада“ – какво знаем за B.1.1.529?
Ръководството на Световната здравна организация проведе спешна среща във връзка с разпространението на новия силно заразен щам на коронавирус B.1.1.529, открит за първи път в Южна Африка. Очевидно експертите на СЗО имат всички основания за безпокойство: само за 3 седмици процентът на положителните PCR тестове в Южна Африка е нараснал от 1% на 30%. Разбираме какво се знае за новия „мутант“?
Най-заразен и особено опасен
Към днешна дата в Южна Африка са регистрирани около 2 хиляди случая на заразяване с новия вариант, а има и съобщения за заразени в съседна Ботсвана, включително сред ваксинирано население, съобщава Bloomberg. Първите случаи на заразяване са известни в Израел, Хонконг и Белгия. Вече е ясно, че това не е локално открит щам с клъстерно разпределение – говорим за широкомащабно разпространение.
Според Тулио де Оливейра, ръководител на два университета за секвениране на гени в Южна Африка, новият вариант съдържа невероятен брой мутации, които го правят потенциално най-опасния от всички известни щамове на SARS-CoV-2.
Здравните министри от G7 се събират спешно заради Омикрон
Все още няма данни дали инфекцията с новия вариант B.1.1.529 причинява по-тежко протичане на заболяването, повишен риск от усложнения или смъртност – всичко това ще стане известно по-късно, когато учените съберат повече данни в различни популации. Засега е известно само, че новата мутация е направила SARS-CoV-2 още по-инфекциозен и „летлив“.
Това ясно се доказва от случая в Хонконг, където бяха открити две инфекции, и двете в карантинен хотел, където са настанени хора, долетяли от чужбина. Първият заразен е мъж, който се завърна от Южна Африка на 11 ноември. Тогава PCR тестът му беше отрицателен. На 13 ноември обаче мъжът е диагностициран с коронавирус, а на 14-ти е приет в болницата. Тестовете са показали, че туристът е заразен с вариант B.1.1.529.
Колко бързо се разпространява Омикрон и „заобикаля“ ли ваксините?
Вторият заразен е съсед на южноафрикански пътник, стаята е отсреща. На 10 ноември той се настанява в хотел, на 12 и 14 ноември тестовете му са отрицателни, но на 18 ноември се оказва, че и мъжът е заразен и той е изпратен в болница. И двамата пациенти са получили пълен курс на ваксинации с Pfizer.
Учените са установили, че инфекцията се е предавала между двамата под карантина през респиратор и отворена врата. Оказа се, че респиратор с клапан за издишване не филтрира достатъчно добре капчиците течност. Правителството на Хонконг вече актуализира своите насоки и силно препоръчва да не носите вентилирани маски и да избирате конвенционални хирургически маски.
Омикрон – нетипичното в клиничната картина
Откъде дойде?
Най-вероятната версия за произхода на новия вариант в тялото на пациенти с тежка имунна недостатъчност, при които вирусът може да персистира и да се възпроизвежда дълго време. По-специално, професорът от Института по генетика към Лондонския университет Франсоа Балу, един от водещите световни експерти по мутации на коронавирус, настоява за тази версия. Случаите, при които имунокомпрометирани пациенти не са се възстановили от COVID-19, са добре известни и описани и учените предупреждават, че тялото на такива хора може да се превърне в резервоар за нови мутации на коронавируса.
Изследователите идентифицират няколко ключови фактора, които са допринесли за появата на новия вариант в Южна Африка, първият от които е много ниският обхват на масовите ваксинации. Към днешна дата около 35% от населението е ваксинирано тук, това не е достатъчно за формиране на имунитет на стадото, особено в условия на интензивна циркулация на вируса. В други региони на Африка обхватът на ваксинацията е дори по-нисък, като само 6,6% от населението на континента е ваксинирано.
Вариантът Оmicron – повишена скорост на предаване и вирулентност
Най-важното е, че Южна Африка е страната с най-висок процент на ХИВ инфекция. Разпространението на инфекцията сред възрастните на възраст 15-49 години е 19%, като цяло делът на заразените в страната е 13,1%. Именно в Южна Африка е описан случай, когато пациент с ХИВ е имал коронавирус в продължение на 216 дни и е мутирал повече от 30 пъти.
2 Отговори
[…] „Африканската изненада“ – какво знаем за B.1.1.529? […]
[…] „Африканската изненада“ – какво знаем за B.1.1.529? […]