Вариантът Оmicron – повишена скорост на предаване и вирулентност
Експертите от Световната здравна организация (СЗО) признаха най-новия щам на COVID-19 B.1.1.529, начерен с гръцката буква omicron (O) и идентифициран в Южна Африка, като заплаха за човечеството.

Според експерти на СЗО, нов тип коронавирус може да застраши страни, които се борят с разпространението му.
Смята се, че новият вариант B.1.1.529 има 50 мутации, като последната поредица от такива може да повлияе на съдържанието на протеини в организма и с такава промяна настоящите ваксини може да не са толкова ефективни.
СЗО също така предполага, че вариантът на омикрон се разпространява по-бързо от своите предшественици, както се вижда от опита на Южна Африка. Следователно, по-новият щам може да засегне повече хора по света, включително тези, които са се възстановили от други щамове. Организацията призова всички страни да обърнат повече внимание на изследването на новата версия на коронавируса.
Какво се знае за омикрон?
СЗО реши да нарече новия щам на коронавирус B.1.1.529, идентифициран в Южна Африка с гръцката буква omicron (O). Решението е взето след спешна среща на Техническата консултативна група за еволюция на вирусите. Също така, експертите на организацията включиха новия щам в групата на опциите, които предизвикват безпокойство.
Въз основа на представените доказателства, сочещи пагубна промяна в епидемиологията на COVID-19, консултативната група посъветва СЗО, че тази опция трябва да бъде определена като опция за безпокойство.
Вариантите на вируса, включени в тази група, се характеризират с повишена скорост на предаване, както и с повишаване на вирулентността или промяна в клиничните прояви на заболяването. Също така, тези опции могат да намалят ефективността на съществуващите диагностики, ваксини и лекарства за лечение на коронавирус.
Освен това организацията вече е оценила способността на съществуващите PCR тестове да разпознават новия щам. Според организацията PCR тестовете разпознават омикрон. СЗО подчерта, че този вариант има потенциал да се разпространява по-бързо, но може да бъде открит чрез загуба на S-ген по време на тестване.
По-рано на 26 ноември СЗО вече изрази загриженост относно най-новия щам на коронавирус SARS-CoV-2. В същото време ръководителят на организацията Тедрос Адан Гебрейесус на своята страница в Twitter призова за прилагане на програма за ваксинация по целия свят възможно най-скоро.
„Новият вариант на вируса COVID19, омикронът, има голям брой мутации, някои от които са тревожни. Ето защо трябва да ускорим усилията си за прилагане на програмата за ваксинация възможно най-скоро и да защитим най-уязвимите (хора) по света“, сподели Гебрейесус.
В САЩ вече има изявления за ваксина срещу новия щам.
Анди Славит, бивш съветник на работната група за борба с COVID-19 в Белия дом, каза, че лекарствата срещу щама омикрон ще бъдат готови до лятото на 2022 г. На фармацевтични компании като Pfizer и Moderna са необходими 100 дни, за да разработят ваксини срещу нов вариант на коронавирус, каза той. Славит отбеляза също, че производството, одобрението и разпространението на ваксините отнемат време. Според експерта ще са необходими около две седмици, за да се оцени ефективността на ваксините, базирани на иРНК.
„Ако започнем в началото на декември, тогава новите ваксини ще бъдат достъпни за целия свят до лятото.“, каза Славит, цитиран от Ройтерс.
Въпреки това професорът по епидемиология в Калифорнийския университет в Сан Франциско (САЩ) Джордж Ръдърфорд каза пред Lenta.ru, че съществуващите ваксини са ефективни срещу различни видове коронавирус и няма причина да се мисли, че новият щам от Африка ще бъде изключение.В същото време все още има проблем с разпространението на ваксини срещу коронавирус в света, каза по-рано генералният директор на СЗО Тедрос Адан Гебрейесус. Той нарече глобалното разпространение „шокиращ дисбаланс“.
Общо повече от 7,3 милиарда дози ваксина са били използвани в световен мащаб, но около 70 процента от това количество са били използвани само в 10 държави.

Забрана за влизане поради омикрон
Както съобщава CNBC, позовавайки се на висши служители от администрацията на президента на САЩ Джо Байдън, властите на САЩ ще забранят жителите на осем африкански държави от понеделник, 29 ноември, поради разпространението на омикрон. Ограниченията ще засегнат жителите на Южна Африка, Ботсвана, Зимбабве, Намибия, Лесото, Есватини, Мозамбик и Малави.
Припомняме, че първите съобщения за заразяване с новия щам в Южна Африка, Ботсвана и Хонконг се появиха на 24 ноември. По-късно в Израел и Белгия се появи новина за откриването на друг вариант на еволюцията на COVID-19.
На 26 ноември председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза във видео съобщение, че щамът може да се разпространи по света през следващите няколко месеца. Тя подчерта сериозността на Европейската комисия към новините за вариант B.1.1.529.
На 27 ноември Великобритания съобщи за 2 случаи на новия вируса, а Нидерландия за 1 в Амстердам.
7 Отговори
[…] […]
[…] Вариантът Оmicron – известното до момента […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]