Масовата ваксинация против ЧПВ и връзката ѝ с рака на маточната шийка в млада възраст
Масовата ваксинация против човешкия папиломен вирус (HPV) може да намали с 87% риска от рак на маточната шийка в млада възраст. Тава показват данните от проучване на учени, анализирали резултатите от кампанията за ваксинация във Великобритания, публикувани изцяло в сп. „The Lancet“.
Ваксинацията срещу човешки папиломен вирус (HPV) е съществена част от плана на Световната здравна организация за премахване на рака на маточната шийка. Ваксините срещу HPV са четиривалентни и двувалентни – съответно срещу четири и два щама на вируса. Последните представляват 23% от световния пазар на такива ваксини и действат срещу щамовете, които са отговорни за 70-80% от рака на маточната шийка.
HPV и ракът на устната кухина и фаринкса при мъжете
Предишни проучвания показват, че ваксинацията срещу HPV може да намали риска от предракови заболявания на шийката на матката при жени, които не са били заразени с вируса преди имунизацията. Въпреки това, преки и качествени доказателства, че ваксинацията пряко предотвратява рака на маточната шийка, не е съществувала преди, посочват авторите на ново проучване.
В ново проучване учените направиха равносметка на масовите ваксинации в Обединеното кралство от 2006 до 2019 г. Тя е насочена предимно към момичета на възраст 12-13 години. На възраст 14-16 и 16-18 години, тези, които не са получили ваксината по-рано, са допълнително ваксинирани.
„Ранните симулации казаха, че въздействието на програмата за ваксинация върху жените на възраст 20-29 години ще бъде значително до 2019 г. Нашето ново проучване имаше за цел да определи количествено тези ранни въздействия“, каза професор Питър Сасиени от King’s College London, съавтор на изследването.
Gardasil 9 – ваксина срещу рака на маточната шийка и гениталните брадавици (кондиломи)
През периода, обхванат от изследването, в Обединеното кралство са установени 28 хиляди диагнози на рак на маточната шийка и 300 хиляди – карциноми in situ (когато туморът е много малък – не излиза извън епитела на лигавицата). Учените изчисляват, че ваксинираните момичета са развили съответно 450 и 17 200 по-малко случая на тези два вида тумори, отколкото биха се развили без ваксинация.
При момичетата, насочени към кампанията за ваксинация, когато са били на възраст 12-13 години, рискът от рак на маточната шийка намалява с 87% и карцином in situ с 97%. 89% от тях са получили поне една доза ваксина, 85% са били напълно ваксинирани с три дози.
Учени: Ефективността на HPV ваксините може да е преувеличена
Сред момичетата, на които са били удължени допълнителни кампании за ваксинация на възраст 14-18 години, процентите са по-скромни – рискът от рак на маточната шийка намалява с 34-65%. В тази група има значително по-малко напълно ваксинирани. В допълнение, момичетата са имали по-висок риск от заразяване с HPV при по-късни ваксини.