Здравеопазването и ролята му за решаването на климатичната криза
Ние сме в разгара на климатична криза – най-сериозната в историята ни. Това гласи оценката на шестата международна група по изменение на климата, публикувана в специалния брой на Climate Change and Health. Здравните специалисти споделят своя опит и решения за смекчаване и адаптиране към бързо настъпващите промени около нас.
Секторът на здравеопазването има значителен принос за справянето с този най-належащ проблем за общественото здраве: той представлява приблизително 10% от годишните емисии на парникови газове в САЩ и значителни обеми от общите емисии и други замърсители в световен мащаб. В допълнение, ние сме отговорни за поддържането на функционирането на здравните системи в условията на наводнения, пожари, тежки метеорологични условия и извънредни ситуации, свързани с горещината, които вече изпитваме с нарастваща честота и интензивност и които се очаква да се влошат при всички текущи сценарии на емисии.
Доставчиците на здравни услуги имат своята отговорност и огромна платформа за незабавни и смислени действия, наред с политиците, международните агенции, конвенции и т.н.
Тук ние твърдим, че нашият потенциален принос за смекчаване на климатичната криза надхвърля частичния принос на нашия сектор, като твърдим, че здравето трябва да води пътя за смислена промяна. Сред професионалистите, здравните специалисти се ползват с доверие по целия свят, което ни дава доверието на много голяма аудитория, включително широката общественост, частния сектор, по-широката научна общност и ключови политици. В този момент можем и трябва да се възползваме от тази критична възможност да играем важна роля заедно с други лидери в областта на климата. По този начин авторите предлагат да се приеме климатична мнемоника за действие, която доставчиците на здравни услуги могат да приемат и използват като платформа за катализиране на действие.
В борбата срещу изменението на климата здравните специалисти притежават уникални качества, които произтичат от нашето научно обучение, аналитично любопитство и емпатична и холистична визия, които ни позволяват лесно да разпознаем мащаба, неотложността и въздействието на новите проблеми и по този начин да действаме за намаляване на нивото на здраве. вреда. Тази стратегическа перспектива поставя върху нас социална отговорност и набор от критични умения, необходими за справяне с климатичната криза, включително следното:
Ние признаваме, че изменението на климата ще бъде най-големият проблем за общественото здраве на 21-ви век.
–
От нашия медицински опит разбираме как превенцията избягва непоправими последици и как адаптирането и смекчаването намаляват заболеваемостта, смъртността, човешката болка и страдание и разходите.
–
Ние разбираме взаимозависимостта на биологичните процеси, сложността на непредвидените последици, влиянието на социалните детерминанти върху здравето и най-важното как да оценяваме критично решенията.
–
Ние сме специално обучени и използваме силата на науката, за да решаваме проблеми ежедневно, практикуваме вземане на решения, базирани на факти, знаем как да следим променящите се данни, когато се появяват, и имаме опит в обясняването на научни резултати и препоръки на широк и разнообразен публика.
–
В нашата практика понякога се налага да вземаме важни решения за пациентите въпреки непълната информация. Да не се прави нищо поради несигурност или неизвестни подробности е неприемливо нито в здравеопазването, нито при климатична криза.
–
Здравеопазването има дълга история и е длъжно да гарантира социална справедливост. Ние виждаме пряко как изменението на климата засяга преди всичко най-уязвимите и носим отговорност да реагираме.
Лесно е да се каже „трябва да направим нещо“ и е много по-трудно да се определи какво всъщност е ефективно и ефикасно. Тук описваме конкретните това, което се пада на здравните специалисти.
Трябва да работим с нашите болници и клиники, за да коригираме собствените си действия. 10% от парниковите газове, които допринасяме за Съединените щати, може да са по-малко и можем да направим повече в световен мащаб.
Трябва да се учим от експерти на пресечната точка на науките за околната среда и инженерството, изменението на климата и здраве, архитектура, селско стопанство, икономика, политика и човешкото поведение. Чрез мултидисциплинарен подход ние сме по-добре подготвени да говорим силно, за да повлияем ефективно на нашите здравни администратори и финансов персонал да включат екологичните приоритети в бизнес решенията – защото става въпрос за здраве и защото не разполагаме с време. Тази такса може да е в противоречие с други краткосрочни приоритети, но ние сме свикнали да използваме съвместна наука, работа в екип и иновации, за да посрещнем новите предизвикателства и да намерим нови начини за постигане на целите си. Можем да дадем пример и да потвърдим, че мисията на нашите здравни заведения е да подобрят здравето на обществото като цяло, включително когато това може да изисква инвестиране на ресурси.
За да отговорят на това предизвикателство на нашето време, здравните специалисти трябва да играят активна роля. Ние трябва да бъдем лидери в рамките на нашите собствени институции и да служим като модел за подражание на други сектори и институции при включването на тези нови приоритети. Можем да използваме нашето колективно влияние, за да стимулираме устойчиви промени в индустриите в нашата верига за доставки, като настояваме за придържане към специфични екологични стандарти и насърчаваме иновативни методи за производство, етикетиране, опаковане и доставка, които намаляват въздействието върху околната среда. По подобен начин трябва да се застъпим за поведението на болничните и здравните органи за акредитация, като официално включим готовността за бедствия, свързани с климата, и екологизирането на всички болници, клиники и лаборатории като част от техните основни изисквания. Минималните стандарти трябва да включват намаляване на употребата на токсични химикали, намаляване на емисиите на парникови газове и замърсители на въздуха и подобряване на практиките за управление на отпадъците.
Трябва да използваме тази възможност, за да използваме нашата платформа в обществото, за да станем поглъщащи климат Е. Ние носим отговорността да съобщаваме фактите ясно на нашите пациенти, един на друг, обществеността, вземащите решения и заинтересованите страни на всички нива. Изменението на климата е здравен проблем и няма да е преувеличено да се каже, че това е въпрос на оцеляване на хората по света.
Трябва да пренастроим приоритетите и да отделим време за себе си и тези, които контролираме, за да свидетелстваме, да пишем писма, да коментираме, да изнасяме лекции и да запретваме ръкави, използвайки най-рядката стока в здравеопазването – времето. Ние трябва да се застъпваме и насърчаваме климатичната и здравна грамотност в началните, средните и медицинските училища, както и резиденции, презентации на отдели, симпозиуми в цялата болница и национални здравни организации като част от продължаващото образование.
Можем да се подготвим и да участваме в застъпничество, независимо от нашата конкретна специалност или роля в здравеопазването – изменението на климата засяга всички нас и всеки от нас носи уникална лична гледна точка към тази криза. Здравните специалисти, които са мотивирани и способни да действат, формират важна част от устойчива на климата здравна система. Тези дейности трябва да се разглеждат като легитимна част от работата, подобно на други дейности за обществено здравеопазване, „медицинско гражданство“ и дейности за развитие на практиката, а не като нещо, което се прави само в свободното им време. Образователната подкрепа трябва да бъде включена в нашите бюджети и одобрена в нашите организационни приоритети.
Здравните специалисти, които са мотивирани и способни да действат, формират важна част от устойчива на климата здравна система. Тези дейности трябва да се разглеждат като легитимна част от работата, подобно на други дейности за обществено здравеопазване, „медицинско гражданство“ и дейности за развитие на практиката, а не като нещо, което се прави само в свободното им време. Образователната подкрепа трябва да бъде включена в нашите бюджети и одобрена в нашите организационни приоритети.
Здравните специалисти, които са мотивирани и способни да действат, формират важна част от устойчива на климата здравна система. Тези дейности трябва да се разглеждат като легитимна част от работата, подобно на други дейности за обществено здравеопазване, „медицинско гражданство“ и дейности за развитие на практиката, а не като нещо, което се прави само в свободното време. Образователната подкрепа трябва да бъде включена в нашите бюджети и одобрена в нашите организационни приоритети.
Освен това трябва да използваме гласа си, за да се противопоставим на законодателство, политики и бизнес решения, свързани с климата, за подобряване на човешкото здраве. Трябва да говорим на глас в подкрепа на мерките за увеличаване на устойчивата енергия, постепенно премахване на изкопаемите горива и засилване на промените в инфраструктурата в съответствие с местните, национални и международни цели за устойчиво развитие. Трябва да се застъпваме за климатична справедливост както в нашите собствени общности, така и в световен мащаб, като говорим, когато замърсяването, топлинните острови или индустриите, генериращи въглерод, са концентрирани в нашите най-бедни или най-слабо представени общности. Трябва да проучим как настоящите портфейли за пенсиониране и дарения могат да помогнат за поддържане на статуквото на ненамалени емисии на CO2 от потреблението на изкопаеми горива, вместо да насърчаваме по-чист, по-здравословен свят и след това да повишаваме осведомеността и промяната.
И накрая, здравето е наука, а изменението на климата е здравен проблем. По този начин трябва да приложим това, което вече знаем от първа ръка за стойността на R изследванията, и да приложим тези научни принципи и методологии, за да ръководим и подкрепяме придобиването на нови знания и иновации за смислено смекчаване на последиците. Това може да включва изследване на въздействието на изменението на климата върху специфични заболявания на местно и глобално ниво, екологичните, здравните и икономическите последици от подходи като повече растителни диети, използването на болнични и клинични консумативи за многократна употреба, телемедицина, стимули за обществени транспорт, алтернативни средства. професионално и общностно образование, което намалява пътуванията, и решения за слушане и учене, разработени от местната общност. Изследванията трябва също така да обхващат процесите на превод на знания от общности по целия свят, които се придържат към принципите на устойчивото развитие от хилядолетия. Много иновативни решения са подчертани в този специален брой, а мисията на Climate Change and Health е да създаде широк форум за обмен на нови данни чрез този и следващите броеве.
Освен това трябва да подкрепим сътрудничеството между глобалните партньори за изследване на въздействието на изменението на климата по света, включително връзките с миграцията и въоръжените конфликти, болестите и продоволствената несигурност, смъртността и въздействието върху качеството на живот. Трябва да разберем по-добре последствията от климатичната тревожност и климатичната депресия и какви интервенции помагат както за симптомите, така и за техните причини.
Можем да се застъпваме за увеличаване на финансирането за изменението на климата и здравните изследвания и да изследваме сравнителната ефективност на различните стратегии за смекчаване и адаптиране към здравните резултати, което от своя страна ще формира политиката.
Работата ни в здравеопазаването ни помага да си представим как изменението на климата ще повлияе на живота на хората. Когато залогът е голям, трябва да вземем правилните решения в момента и да действаме. Ние сме призовани да почетем наследството на поколения лекари, които са водили кампания, за да направят света по-добро и по-здравословно място.
Подкрепяйки принципите на CCLEAR – сътрудничество в областта на климата, лидерство, образование, застъпничество и изследвания – ние можем и трябва да се изправим пред това „голямо предизвикателство“ с убеденост, решителност и решителност. Това е нашата работа и от нея зависи животът на нашите пациенти.
–––––––––––––––––––––––
Източник: Healthcare professionals need to be CCLEAR: Climate collaborators, leaders, educators, advocates, and researchers, The Journal of Climate Change and Health