Ако една мярка, 24 часа след въвеждането ѝ, трябва да се ревизира, тя е неподготвена и немотивирана
„Обществото стана жертва на обществото, не трябва да делим хората на ваксинирани и на неваксинирани. И едните, и другите са в уязвима ситуация, която не носи позитив. Имахме прекрасно лято, в което всички живеехме като безсмъртни. И не се направи плавен преход. Сега изведнъж толкова резки мерки… Трябваше да се даде повече време“. Това коментира пред БНР адвокатът по медицинско право Мария Петрова.
Според нея трябваше да се направи един по-плавен преход по отношение на последните мерки. Така наложени от днес за утре те доведоха до непълноти и нужда от тълкуване и разяснения.
Не можем да очакваме от обществото да възприеме и да започне на спазва отведнъж наложените мерки. Трябваше един по-дълък подготвителен период, каза адвокатът.
„Смятам, че освен, че трябваше да се даде по-дълък период, мярката е вече закъсняла“.
Смятам, че мерките не бива да се налагат по този начин, както че и не бива мерките нито да се смекчават, нито да се утежняват, защото това показва, че мотивите, с които се налагат, са необмислени, коментира адв. Петрова.
Една мярка, когато се въведе, трябва да е толкова добре обмислена, че да не се налага в следващите 24 или 48 часа тя да бъде ревизирана. Това показва неподготвеност и липса на мотиви за налагане на тази мярка.
Иделолозите на тази заповед да заповядат да лекуват, да влязат в график
Адв. Петрова отказа да коментира конкретния пеоцент ваксинирани лекари и медицински прессонал у нас, по причина, че едва ли съществува проследяване и адекватна статистика, но определено малкият брой сертифицирани медици ще доведе до затруднения както в болничната, така и в извънболничната помощ. Това може да доведе до блокиране на дейността им.
Що се отнася до това, че държавата ще поеме тестеовете на медиците, адв. Петрова сподели, че това е правилен ход, но все още не е разписан като механизъм,ЕК каза, че сеетификат се получава при завършен цикъл на ваксиниране, сега казаха, че ще е след първата доза, изобщо нещата, които се казват трябва да са последователни и опичани черно на бяло на хартия, коментира адв. Петрова.
Адв. Петрова изрази опасения дали безплатните тестове ще могат да се осъщесвят и за по-малките болници в провинцията, защото работодателите едва ли ще могат да си го позволят. А това ще рефлектира както върху работещите, така и върху пациентите.
Сертификатът е разумна идея, но прилагането ѝ от днес за утре създава хаос и недоволство
Определено решението за ваксината е политическо. Ако политиците са искали да постигнат 100% или близко до него ниви на ваксиниране, са можели многократно досега да направят ваксината от препоръчителна във задължителна. Тогава обаче трянва да дадат ясното за начина, по който вакс=ината е закупена, за начина по който е транспортира, за начина по който е съхранява, за начина по който е предоставена и в частност прилага на гражданите. Защото, поради липсадата на е-здравеопазване и на електронно досие у нас не е ясно кой, на кого, как и защо е направил.
„Продължавам да твърдя, че това, което се случваше на „зелените коридори“ беше един гол популизъм, който целеше да оправдае използването на ваксината. Това доведе до много объквания на имена, на дози, на ваксини, на сертификати.“ – каза адв. Петрова.
По думите на Петрова липсата на контрол за спазване на мерките е осезаема. Не е регламентирано кой и как ще контролира процеса било то със сертификатите, с личните карти, това само ще доведе до засилване на порочните практики и разпространението на фалшиви сертификати, не може да осъществи ефективен контрол върху цялата ситуация, завърши коментара си адв. Петрова.
Интервюто с Мария Петрова можете да чуете в звуковия файл.