Стимули за лекарите и увеличение на клиничните пътеки за Ковид-19
Локдауните не само навредиха на икономиката, но и на здравната система. Да се прави локдаун, когато има решение на проблема, било то и частично чрез ваксините, е стъпка в грешната посока. Това каза здравният икономист Аркади Шарков пред БНТ по повод предстоящото затягане на мерките срещу коронавируса.
Според него ниското ниво на ваксинационното покритие у нас е резултат от едногодишното несправяне с ваксинационната кампания от страна на властите. „Ниските нива на ваксинация водят до повишаване на хоспитализациите на средните и тежки случаи, което претоварва системата и възпрепятства нейното нормално функциониране за всички други заболявания, с които тя трябва да се справя“.
„Въпросът е какво ще се случи с всички други заболявания, които вече втора година са нелекувани. Системата се блокира за всички останали. Трудно е да се приеме друг пациент. Немалка част от лекарите, които работят в COVID отделенията, са взети от други отделения поради естеството на нашата здравна система и липсата на кадри. С 500 000 са намалели хоспитализациите от началото на пандемията. Това са 500 000 забавени или нелекувани случаи. Говорим за сърдечносъдови, за онкологични заболявания. За две години има около 2300 недиагностицирани онкологични случаи. Всичко това ще рефлектира финансово върху системата на здравеопазването“, подчерта още икономистът.
По отношение на липсващите кадри в системата Шарков каза, че нови лекари трудно могат да бъдат създадени, защото това изисква 12-13 години. „Въпросът е в стимула в завръщането на лекарите. Докато инвестициите в здравната система, в кадрите и стойността на лечението са ниски, то тогава и системата няма да върви в правилната посока“, каза той и допълни, че само за лечението на COVID средно са нужни 3000 лв., при цена на клиничната пътека 1200 лв.
„Болниците поемат тази щета за своя сметка или се опитват да я компенсират с други клинични пътеки, чрез които да си избият парите. В противен случай са в предфалитно състояние. Когато системата е недофинансирана, тя започва да се лишава да се лишава от кадри, да има дефицит по лечението на различни заболявания, дефицит по отношение на лекарства и всичко останало, което влошава здравеопазването. Ако преди COVID системата не беше добре финансирана, то след COVID с огромния брой недиагностицирани и нелекувани хора, ще избухне в лицето на следващите здравни министър с огромен трясък и е нещо, което трябва да се реши сега. Заради инфлацията е нужно увеличение на цените на клиничните пътеки с 15% до 30% и да се постави фокуса върху сърдечносъдовите, онкологичните, респираторните и ендокринните заболявания“, каза още икономистът.