Българските лекари ли са „Тома Hеверни“ на Европа
Българските лекари са най-големите скептици в Европейския съюз. Или поне така твърди анкетно проучване, направено сред лекари и обикновени хора в ЕС през пролетта на миналата година и публикувано във в-к „Сега“.
Според проучването българските общопрактикуващи лекари гледат с най-голямо недоверие на ваксините и са най-малко склонни да препоръчат на пациентите си сравнително нови ваксини като тази срещу човешкия папилома вирус (HPV), а също и сезонните противогрипни ваксини.
В рамките на изследването са анкетирани (10 въпроса) 27 158 души, 2501 общопрактикуващи лекари и 10 552 други медици и здравни работници като медицински сестри и пр. Полевата работа по него започва на 6 март 2020 г., когато Европа бе пред прага на първия си локдаун и с ужас наблюдаваше случващото се в Италия. Докладът е предназначен за Европейската комисия.
За разлика от нас, 92% от европейците и британците имат доверие във ваксините. 87% са убедени, че те са безопасни, 90% смятат, че са ефикасни, а 79% не намират противоречие между имунизацията и религиозните си убеждения. Доверието е по-високо в традиционните ваксини – например комбинираната ваксина срещу морбили, паротит и рубеола, отколкото в ежегодните ваксини за грип. Новите ваксини като тази срещу човешки папиломен вирус се ползват с повече доверие от противогрипната, но пък по-малко я намират за безопасна. В сравнение с предишните изследвания, доверието във ваксините расте, включително и у нас, като най-видим напредък постига противогрипната ваксина.
Оказва се, че през 2018 г. едва 32% от българите са имали доверие във ваксините, но 2 години по-късно делът на доверяващите се на тази ключова част от медицината са вече 49%. България не е в дъното на класацията, що се отнася до нагласите на обществото – по-зле от нас са 9 държави, като особено тревожно е положението в Унгария, където доверието намалява с годините, вместо да расте и в момента е 36% (при 44% през 2018 г.). Тези данни се отнасят до хората, които вярват във всички елементи на ваксинацията – че тя е важна, безопасна, ефективна, не противоречи на религиозните убеждения, както и че ваксините за морбили, паротит и рубеола, и сезонен грип са важни и безопасни.
Ниско е доверието във ваксините и в Малта – 39%, Кипър – 41%, Словакия – 42%, Хърватия – 42%, Чехия – 44%. Въпрешки това тези държави обаче успяха да убедят населението си да се ваксинира срещу COVID-19.
Най-високо доверие във ваксините в Европа имат Португалия и Испания – 70%. В Португалия в момента са ваксинирани над 90% от пълнолетните жители, в Испания покритието е 83.3%.
Българските общопрактикуващи лекари са най-малко склонни да препоръчат всички видове ваксини на пациентите си – едва 17 от 100 души са дали утвърдителен отговор на тези въпроси, докато в Дания 96 от 100 лични лекари са готови да предпишат всички ваксини на пациентите си, включително противогрипна ваксина на бременни жени и HPV ваксината. В нашата група на недоверчивите общопрактикуващи са Чехия (32 от 100) и Словакия (46 от 100). В групата на отличниците са още Великобритания (95 от 100) и Литва (93 от 100).
Голямото недоверие у нас е към сравнително нови и по-малко познати ваксини, като тази срещу HPV например, но не и по отношение на ваксините срещу морбили, рубеола и паротит. 99 от 100 лични лекари са убедени, че те са безопасни. 95 от 100 общопрактикуващи у нас смятат, че сезонната противогрипна ваксина е важна – изглежда почти пълно единодушие, но всъщност това е най-ниският резултат в целия ЕС. По отношение на безопасността на противогрипната ваксина нашите лични лекари са в съзвучие с колегите си, но за ваксината срещу HPV изпъкват с негативно отношение – само 78 от 100 джипита я намират за важна и само 86% я намират за безопасна. Това са доста по-ниски резултати в сравнение с останалите страни.
Българските медици се различават от колегите си и по отношение на това дали са склонни да препоръчат новите ваксини на пациентите си. Само 18 от 100 лични лекари биха препоръчали противогрипна ваксина на бременна жена, като следващата по недоверие – Чехия, е с 47 от 100. Едва 75% от личните лекари биха препоръчали ваксината срещу HPV. По-малко склонни да предпишат тази ваксина са само общопрактикуващите в Чехия (68%) и Словакия (74%),се казва още в статията на в-к „Стандарт“.