Възможно ли е промяната на навиците да повлияе върху неконтрoлируемата хипертония
Промените в начина на живот – диета, упражнения и намаление на тегло – могат да помогнат в борбата дори с тежка, неподдаваща се на лечение хипертония. Вярно е, че е желателно тези промени да бъдат наблюдавани от специалисти. Това показа първото по рода си проучване, публикувано в Circulation.
Артериалната хипертония често е много трудна за контролиране. За неконтролирана (неконтролируема) хипертония се говори в случаите, в които лекарите не успеят да постигнат стабилно намаляване на горното налягане до ниво не по-високо от 130/90 mm Hg, при на пациента с три лекарства с различно действие.
В света 20-30% от пациентите с хипертония се сблъскват с този проблем, което е приблизително 5% от възрастното население като цяло. Устойчивата или неконтролирана (устойчива на лечение) хипертония е много опасна: на фона на нея инфарктите и инсултите се развиват с 50% по-често, отколкото при „нормалната“ хипертония. Следователно разработването на ефективни методи за неговото лечение е важна задача за учените.
Добре известно е, че диетата и физическата активност са добри за понижаване на кръвното налягане в ранните стадии на хипертония. Промените в начина на живот могат да бъдат единствената препоръка за леко заболяване. В ново проучване авторите искат да изяснят как тези методи могат да подобрят лечението на тежка, неконтролирана хипертония. Новото изследване е първото по рода си.
Как ефективно да променим начина си на живот?
В новото проучване, продължило четири месеца, са включени 140 души с хипертония, които не се повлияват от медикаментозно лечение. Някои от тях (90 души) са получавали седмична консултация с диетолог и са посещавали обучения в център за сърдечна рехабилитация три пъти седмично. Останалите получили само едно консултиране относно ползите от промените в начина на живот. Всички участници продължили да получават лекарства за лечение на хипертонията си.
Промените в начина на живот, предложени на участниците в проучването, които са били на DASH диета и аеробни упражнения (сесии от 30-45 минути). Диетата DASH е била разработена специално за борба с хипертонията и предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания. Тя включва много плодове и зеленчуци, нискомаслени млечни продукти и ниска готварска сол.
Изследванията показали следното:
- При хора, чиито промени в начина на живот са наблюдавани от специалисти, систоличното (горното) кръвно налягане намалява с 12 mm Hg до края на проучването. За участниците, които са били оставени на собствените си възможности, то е „спаднало“ със 7 mm Hgç
- Мониторингът на кръвното налягане през деня показа понижение на средното систолично налягане в първата група със 7 mm Hg. Във втората група няма промяна.
- При пациенти от първата група други показатели също се подобряват. Те станаха по-физически активни като цяло и отслабнаха.
- Учените посочват, че комбинацията от загуба на тегло, повишена активност и понижено кръвно налягане е свързана с намален риск от инфаркти и инсулти.
„Някои хора успяват да променят начина си на живот сами. Въпреки това, структурирана програма за упражнения и промяна на диетата под наблюдението на професионалист е по-ефективна“, казва професор Джеймс А. Блументал (James A. Blumenthal) от Университета Дюк (Duke University), съавтор на изследването.
Изследователите подчертават, че успехът в промените в начина на живот в това проучване не означава, че пациентите с рефрактерна хипертония могат да спрат да приемат лекарства. Те обаче смятат, че ако ефектът е добър, можете да обсъдите с Вашия лекар възможността за намаляване на дозата на лекарствата за понижаване на кръвното налягане.