Проф. Костов: Д-р Стоян Чомаков, когото лекарското съсловие трябва да помни!
Честит празник на всички почтени и достойни българи, които милеят за България!
На 22.09.1908 г., в черквата “Свети Четиридесет мъченици” във Велико Търново, Фердинанд обявява независимостта на България, а себе си за ”цар на българите”.

На днешния ден, когато всички българи отдават почит на незабравими имена, допринесли с делата си за националната ни независимост, да си припомним онези, които поради някои неизбежни за мисията им компромиси, несправедливо са натикани в ъгъла на националната ни история, пътувайки през времето като самотници.
Един от тях е д-р Стоян Чомаков.
Той е първият професионален български политик и един от най-успешните, макар и непризнати, български държавници в най-новата ни история, без чието дело, националната ни независимост можеше да има и друга съдба. Живот, посветен на национален максимализъм – максимум национална идентичност и максимум национално единство.
Затова няма да словославя Фердинанд, а ще припомня чрез две фотографии (неговата и на къщата му в стария Пловдив) заслугите на този несправедливо позабравен български възрожденец от висока мяра – д-р Стоян Чомаков – с несъизмеримо по-висок принос към България от приноса на арогантния Фердинанд, който е презирал българите и ги е считал за ”варвари”.

В деня на независимостта, нека помним, че първата стъпка към национална независимост е създаването през 1870 г. на отделна българска Църква именувана “Екзархия”, с което българският народ получава признание на отделен милет, т.е. нация, с отделна Църква и с някои, макар и ограничени социални свободи.
Да не забравяме онези, които имат тази заслуга, като д-р Стоян Чомаков, положил основата на първата официално призната българска институция на представителната демокрация – Църковно-народния събор през 1871 г. Затова д-р Чомаков печели уважението на Стамболов, а лицемерният Фердинанд почтително и синовно го нарича “папа”, за да подчертае признанието си към неговата мъдрост.

Днес девизът на обединена Европа е “Единство в многообразието”. Повече от 100 години преди този девиз да стане общоевропейски, той е излязъл под перото на копривщенеца д-р Стоян Чомаков, първият професионален български политик. Девизът на д-р Чомаков е: “Многообразие в единството, свобода в порядъка!”
И още: “Поробен народ се освобождава, разделен народ се не обединява.”
Днес тези думи трябва да звучат още по-гръмко в ушите на всички ни, защото българското общество има свобода, но няма достатъчно порядък, има многообразие, но няма необходимото единство.

Още нещо, което лекарското съсловие трябва да знае. Д-р Стоян Чомаков е първият български хирург, извършил операция върху хранопровод в средата на 60-те години на XIX век, и първият ръководител на здравеопазването в Източна Румелия.
На този паметен ден, спорни исторически фигури като Фердинанд трябва да отстъпят място в народната памет на предани на делото българи от каквито днес жадно се нуждаем, независими, почтени и дръзновени, носещи в сърцето си девиза “и сам войнът е войн”, но водят лични битки за обща победа.
Проф. д-р Коста Костов