Проблем с договорите на ковид-зоните има, но не и с парите за „първа линия“
„В момента имаме 64 COVID-зони, които са сключили договор с НЗОК. Има проблем с договорите между медицинските центрове и НЗОК за COVID-зони. Това е процес, който се развива във времето. В момента директорите на РЗОК разговарят с центровете, които имат договор с НЗОК, за това дали не биха се включили в този процес“. Това съобщи проф. Петко Салчев пред bTV.

„Подготовката на целия този процес съвместно с Министерството започна преди около месец и половина. Досега съществуващите COVID-зони бяха триажни центрове, които само установяваха дали пациентът е болен, или не. Сега те се включват към наблюдение и лечение на пациентите с леки и средно тежки заболявания, което не отменя досегашните действия на общопрактикуващите лекари и болниците, а е една допълнителна опция, която се създава за пациентите, които не са в толкова тежко състояние, че да е необходимо да бъдат лекувани в болница. В тези зони пациентите могат да бъдат лекувани, но не за COVID, а неговата симптоматика, тъй като етиологично лечение за COVID няма“, обясни проф. Салчев.
Що се отнася до личните лекари, те никога не са били изключвани от схемата за лечение и наблюдение на техните пациенти. „Личните лекари продължават по техния си регламент да наблюдават пациентите, но нямат право да издават рецепти за безплатните лекарства. Те могат да изпратят пациент в съответната COVID зона. Ще се опитаме да създадем такива зони там, където все още няма. Ще убедим и колегите, които са на място. Специалистите в извънболничната помощ бяха дълго време изключени от този процес, ние искаме да включим всички“, споделя той.
Проф. Салчев отрече за наличието на опасност аптеките да останат без лекарства, които са в списъците. „Това са взаимнозаменяеми генерични лекарства. Те са група и нашият съвет към лекарите, които ще ги изписват, е да се чекира в електронната рецепта, че могат да бъдат заменени от друго от фармацевта“, каза той.
„Необходимо е да се ваксинираме, но забравяме нашето поведение. В момента виждаме негативизъм по отношение на всичко и спираме да спазваме мерките. Вчера вечерта в един мол видях поне 30 човека без маски. Отидох при охранител, на когото маската стоеше като лигавник, попитах го „Вие какво правите за това?“, а отговорът беше: „Кой си ти, бе? Плашиш ли ме?“ на входовете на мола пък нямаше никой, който да следи за спазването на мерките. Кой да установи контрол, ако не ние самите?! Нашето поведение ще ни спаси. Ако чакаме полицията, РЗИ, НЗОК, Министерството да реши този проблем, никога няма да се отървем от пандемията“, категоричен беше проф. Салчев.
„Имаме негативизъм към всички действия на държавните органи или НЗОК. Този негативизъм оказва влияние върху цялото общество. Когато мразим нещо или сме негативни към нещо, ние мразим себе си“, допълни той.
Управителят на фонда коментира и актуализацията на бюджета на НЗОК със 105 млн. лв. „НЗОК плаща за дейност. Ние не разпределяме, не даваме и не усвояваме средства. Тези пари не са на НЗОК, а на здравноосигурените лица, и се насочват по решение на Надзорния съвет там, където е необходимо“, каза проф. Салчев.
Проф. Салчев увери, че парите за медиците на първа линия се превеждат в цялост към лечебните заведения. Оттам нататък разпределянето им е работа на лечебните заведения. По думите му НЗОК не осъществява този контрол. Проф. Салчев подчерта, че методиката винаги може да бъде предоговорена, ако се установи, че нещо в нея не работи, защото освен медицината, се развива и здравеопазването.
1 Отговор
[…] Проблем с договорите на ковид-зоните има, но не и с пари… […]